2016 Rio de Janeiro Olimpiyatlarına Zika virüsü darbesi

2016 Rio de Janeiro Olimpiyatlarına Zika virüsü darbesi

150 bilim insanı, Brezilya Rio de Janeiro'da gerçekleşecek 2016 Yaz Olimpiyatları'nın tehlikeli zika virüsü salgını artışı nedeniyle ertelenmesi yada başka yere alınmasını istedi. Dünya Sağlık Örgütü'ne mektup ulaştı.

28 Mayıs 2016 - 03:47

Brezilya'da görülen Zika virüsü vatkalarının artması bilim insanlarını harekete geçirdi.

Dünyanın dört bir yanından 100'den fazlası tanınmış doktorlar, biyoetikçiler ve bilim adamları halk sağlığı kaygılarının iyice arttığını belirterek, Rio de Janeiro'da gerçekleşecek  2016  Olimpiyatları'nın başka bir yerde yapılması veya ertelenmesi için Olimpiyat yetkililere baskı yapmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Margaret Chan mektup gönderdi.

Olimpiyatlar ve Paralimpik (Engelliler olimpiyatını) barındıran 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek spor organizasyonunun salgın nedeniyle risk altında olduğuna dikkat çekildi. Bilim adamları Brezilya'nın hızla gelişen sivrisinek yoluyla bulaşan salgın nedeniyle merkez üs durumuna geldiğine dikkat çekti.

Mektup'a 150'den fazla bilim adamı imzasını attı. Brezilya, Japonya, İsrail, Rusya, İsveç, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzeri bir çok ülkeden bilim insanı bildiriye katkı sağladı. WHO'ya yapılan çağrıda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne ev sahipliğini tekrar gözden geçirmeleri yönünde tavsiyede bulunmasını istedi.

Twitter ve Facebook üzerinden de duyurulan mektupta, Brezilya'nın Zika araştırmaları hatırlatıldı, Rio de Janeiro'nun salgının en çok zarar gören bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekildi. 
Virüsün Hamilelik sırasında enfeksiyonlara neden olduğu, ciddi fetal beyin anormallikleri, küçük kafa, şiddetli gelişim bozukluklarına sebep olduğu vurgulandı. Virüsün yetişkinlerde nörolojik bozukluklar oluşturduğu, öncelikle sivrisinekler yoluyla bulaştığı ama cinsel temas yoluyla yayılabildiğinin altı çizildi. Rio'nun kamu sağlık sistemin zayıf olduğuna da dikkat çekiliyor.
Olimpiyatlara yaklaşık 180 ülkeden 10 bin 500, Paralimpik dalda 4350 sporcunun katılması bekleniyor.

 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi