Mabel Matiz dinleme ve tıklama rekoru kırıyor

Mabel Matiz dinleme ve tıklama rekoru kırıyor

Son yılların yükselen vokali Mabel Matiz'in, 2015 yılında çıkardığı Gök Nerede albümününde yer alan Gel şarkısı en çok hit alan ve dinlenen şarkılar arasında yer aldı

05 Mart 2016 - 02:26 - Güncelleme: 24 Mart 2016 - 01:49

Farklı sounduyla dikkat çeken Mabel Matiz, 2015 yılında sevenleriyle buluşturduğu Gök Nerede' albümünde yer alan ve söz-müziği kendisine ait 'Gel' şarkısıyla Youtube'de 86 milyon tıklanmaya ulaştı.
2014 yılında stüdyo çalışmalarına başlayan ve 2015 yılında Gök Nerede albümünü çıkaran Mabel Matiz, yotube ve diğer sosyal medyada rekorlar kırıyor. Özellikle kendi yazdığı 'Gel' şarkısıyla 86 milyon izlenme rekoruna ulaşan Matiz, dinlenme rekoruna doğru koşuyor.  Albümünde yar alan Tuzla Buz, Gel, Sarışın, Atlar Yoruldu,  Fena Halde Bela, Dört Duvar, Adını Sen Koy, Ahu, Geziyorum Dünya İşte, Kaba Kağıt, Gök Nerede, Pullarımı Gömdüğüm Deniz şarkılarını kendi yazan Matiz, Bir Hadise Var eserini ise Nazan Öncel'den aldı.

MABEL MATİZ ADI NEREDEN  GELİYOR

Gerçek adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz,  Mabel adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adını kullandı. Matiz'i 'çok sarhoş, düşkün kimse' anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimeyi soy isim niteliğinde kullandı.

MABEL MATİZ KİM, GEÇMİŞİ YAŞAMI 

Mabel Matiz'in, 1985 yılında Mersin'in Erdemli ilçesinde doğdu. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi, 2008’de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. 2011 'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girdi. 2014'te buradaki eğitimini yarıda bıraktı.  Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri aldı. Üniversitede ilk müzik çalışmaları sayılabilecek birkaç cover grubu denemesinden sonra kendi şarkılarını yazmaya başladı. 2008’den bugüne, gitar vokal ağırlıklı kaydettiği şarkılarını ve cover demolarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınladı.

MABEL MATİZ'İN ALBÜM ÇALIŞMALARI 

Matiz, 2009 Engin Akıncı ile tanışarak ilk solo albümünün hazırlıklarına başladı. Proje dahilinde Alper Erinç ve Alper Gemici ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girdi. Mabel, kendi adını taşıyan ilk albümünü 11 Mayıs 2011′de Zoom Kurumsal etiketiyle çıkardı. Albümü büyük ilgi gören Mabel Matiz,   ilk albümü yılın en iyi ilk 10 albümü arasında gösterildi. Albümde yer alan Arafta, Söylese O Ben Söyleyemem, Kül Hece, Filler ve Çimen ve Barışırsa Ruhum adlı şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni topladı.

MABEL MATİZ'İN İKİNCİ ALBÜMÜ 'YAŞIM ÇOCUK' 

İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde konser veren Mabel Matiz, 2012 yılının Ağustos ayında ikinci albümü Yaşım Çocuk'un kayıtlarına başladı, 2013 yılında piyasaya çıktı.  Albümde yer alan 12 şarkının dokuzunun sözü ve bestesi kendisine ait olan Mabel Matiz, albümün ilk tekli ve video şarkısı olan Zor Değil parçasını Mete Özgencil ile hazırladı. Albümün ses getiren diğer çalışması sözü ve müziği Yıldız Tilbe’ye ait olan 'Aşk Yok Olmaktır' eseri de büyük ilgi gördü. Albüm ve eserleri birçok ödül aldı.

GÖK NEREDE AMLBÜMÜ ÇALIŞMASI 'GEL'

Mabel Matiz, 2014 yılının Ekim 'Gök Nerede'nin albümünün kayıtlarına başladı. Mabel Matiz, 14 şarkının yer aldığı albümü Şubat 2015 tarihinde müzikseverlerle buluşturdu.  Albümde yer alan 9 şarkının sözü ve müziği Mabel Matiz tarafından hazırlandı.  Albümün çıkış şarkısı olarak seçilen, sözü ve müziği sanatçıya ait 'Gel' hem müzik eleştirmenlerinden hem de dinleyicilerden büyük beğeni kazandı. 2015 yılının en büyük hit’lerinden biri oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'