10 yöntemle sahte para nasıl anlaşılır

10 yöntemle sahte para nasıl anlaşılır

Samsun Valiliği Kurban Bayramı nedeniyle başlayan kurbanlık satışları sırasında yaşanabilecek sahte para olaylarıyla ilgili uyarı yapıldı. 10 yöntemle sahte para nasıl anlaşılır  örneklerle anlatıldı.

22 Ağustos 2017 - 15:06 - Güncelleme: 22 Ağustos 2017 - 15:24
Sponsorlu Bağlantılar---

Samsun Valiliği Kurban Bayramı nedeniyle başlayan kurbanlık satışları sırasında yaşanabiliecek sahte para olaylarıyla ilgili uyarı yapıldı. Sahte para nasıl anlaşılır örneklerle anlatıldı.

Emniyet Müdürlüğü’nün derlediği bilgilerde şu uyarılara yer verildi. 

“Kurban Bayram öncesinde meydana gelebilecek sahte para olaylarına karşı vatandaşlarımızın yapmış oldukları para alışverişlerinde şüpheli durumlarla karşılaştıklarında öncelikle paraların birden çok güvenlik özelliklerini ve gerçek olan parayla karşılıklı kontrol etmeleri gerekmektedir.

Özellikle kurban satış alanlarında Samsun Emniyet Müdürlüğünce gerekli tedbirler alınmıştır. Ancak sahtecilikle mücadelede en etkin yöntem hiç şüphesiz vatandaşlar tarafından yapılan mücadeledir. Dolayısıyla, sahte para ile karşılaşıldığında, veren şahsın eşkal, kimlik ve araç bilgilerinin tespit edilmesi halinde en kısa sürede 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma hattını arayarak güvenlik güçlerine bilgi vererek yakalanmaları sağlanmalıdır.

Bu gibi durumlarla mağdur olmamak için aşağıdaki 10 yöntemle banknotun sahte olup olmadığını anlaşılabilmektedir.

Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler, sahte para nasıl anlaşılır:

1. Kağıt Kalitesi

Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmamasına dikkat etmelisiniz.

2. Atatürk Portresi

Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda her iki yüzden de görülebilen Atatürk portresinin olup olmadığını kontrol edin. Gerçek banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin yer aldığı bir görsel görünecektir.

Atatürk Portresi Fligran

 

3. Emniyet Şeridi

Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.

Emniyet Şeridi

4. Holografik Şerit

Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

Holografik Şerit

 

5. Kabartma Baskısı

Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur.

Kabartma Baskı

6. Renk Değiştiren Şerit

Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

Renk Değiştiren Şerit

7. Bütünleşik Görüntü

Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.

 Bütünleşik Görüntü

8. Mikro Yazı

Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.

Mikro Yazılar

 

9. Ultraviyole ile Görünen Değerler

Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

Ultraviyole

 

10. Görme Engellilere Yönelik

Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktalar bulunmaktadır.

 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbrahim Tatlıses İbo Show ile özleme son verdi
İbrahim Tatlıses İbo Show ile özleme son verdi
Yeni sendikasyon kredisi
Yeni sendikasyon kredisi