2 çocuk babası organlarıyla 5 kişiye hayat verdi

2 çocuk babası organlarıyla 5 kişiye hayat verdi

Samsun'da beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 2 çocuk babası İsmail Onur’un bağışlanan organları, 5 kişiye hayat verdi.

09 Mayıs 2018 - 11:58

Samsun'da beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 2 çocuk babası İsmail Onur’un ailesinin başladığı organlar 5 kişiye hayat verdi.

Geçen cumartesi günü, evinde yüksek tansiyon nedeniyle beyin kanaması geçiren 56 yaşındaki İsmail Onur, özel bir hastaneye kaldırıldı. Doktorların müdahalelerine rağmen Onur kurtarılamadı. Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Mehmet Kazak’ın görüştüğü aile, İsmail Onur’un organlarını bağışlama kararı verdi. Uzman bir ekibin gerçekleştirdiği ameliyatta İsmail Onur’un 2 böbreği ve 2 korneası Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 4 ayrı hastaya nakledilirken, karaciğeri ise hastane önünde bekleyen ambulansla, polis eskortu eşliğinde Samsun-Çarşamba Havalimanı'na ulaştırılarak, THY’ye ait tarifeli uçakla, nakil bekleyen bir hasta için İstanbul'a sevk edildi.

Acılı aileye gösterdikleri duyarlı ve onurlu davranış için teşekkür eden Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Mehmet Kazak, “İsmail Onur kardeşimiz, beyin kanaması nedeniyle 3 gün önce özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Yoğun bakımda yapılan tüm tıbbi müdahaleye rağmen maalesef beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi de çok onurlu bir davranışta bulunarak organları bağışlama kararı verdi. Bunu da Ulusal Koordinasyon Merkezi'ne hemen bildirdik. Yapılan doku ve kan testleri sonucunda 2 böbrek ve 2 kornea Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'nde, karaciğer de İstanbul’da bir hastanemizde kullanılmak üzere ekiplerimiz çıkarımları yaptı. Aileye çok teşekkür ediyoruz. Böylece binlerce organ ve doku bekleyen insanlarımızdan 5’ine umut oldular” dedi.

İsmail Onur’un oğlu Mehmet Can Onur ise “Babamla beraber bu konuları biz yollarda hep konuşuyorduk. Babamla beraber ekmeğimizi kazanıyorduk. Babam organlarının toprak olmasındansa başkalarına hayat vermesini tercih ederdi. Organ nakli yapılan insanlara da sağlık diliyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser