34 şehidin verildiği 15 Temmuz Şehitler köprüsü davasında...

34 şehidin verildiği 15 Temmuz Şehitler köprüsü davasında karar açıklandı

Eski ismi Boğaziçi Köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında 143 asker hakkında mahkeme kararını açıkladı.

12 Temmuz 2018 - 11:49
Sponsorlu Bağlantılar---

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Eski ismi Boğaziçi Köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında 34 kişinin şehit edilmesiyle ilgili devam eden davada 143 asker hakkında mahkeme kararını açıkladı.
Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 34 kişinin şehit edilmesiyle ilgili 133'ü tutuklu, 143 asker hakkında açılan davada 9 ay sonra mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, “Anayasayı ihlal" suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutuklu 133 sanık hazır bulundu. Öte yandan çok sayıda müşteki ve izleyici de duruşmayı izledi.

72 AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 

Karar için toplanan mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu'n 309. Maddesinde yer alan “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapis cezası verdi. Abdullah Tayyip Olçok'un şehit edilmesine ilişkin 12 sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 
Anayasayı ihlal suçuna yardım suçundan bazı sanıklar 17 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, bazı sanıklar da 15'er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, hükmü okumaya devam ediyor.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...
2021 yılı makroekonomik istikrara için reform yılı olacak
2021 yılı makroekonomik istikrara için reform yılı olacak