60 yaşında 25 yıldır el yapımı dondurma üretiyor

60 yaşında 25 yıldır el yapımı dondurma üretiyor

Samsun'un Bafra ilçesinde 60 yaşındaki Nayle Koç, 25 yıldır el yapımı katkısız dondurma üretimini yapıyor, ürünler ise damak tadına hitap ediyor.

04 Temmuz 2018 - 15:11

Samsun'un Bafra ilçesinde eşinden öğrendiği el yapımı dondurma üretimini 25 yıldır yapan Nayle Koç, mesleğin devamı için kadınlara eğitim veriyor.

25 yıllık emek var

Bafra'da yaşayan Nayle Koç, 25 yıldır katkısız el yapımı dondurma üretiyor. Evlendikten sonra Bafra'ya gelip eşinden dondurma yapmayı öğrenen Koç, hem üretimde hem de satışta kendisine ait dükkanda çalışıyor. Dondurma üretiminin oldukça güç ve zahmetli olduğunu söyleyen Nayle Koç, "Genelde bu işi hep erkek ustalar yapıyor. Ancak kadınlar daha titiz oldukları için daha hijyenik şekilde bu işi yapar. Ben 25 yıldır dondurma yapıyorum. Bir bayan dondurma ustasıyım. Kadınlara bu mesleği öğretmek istedim. 2 yıldır da usta öğretici olarak düzenlenen kurslarla ilçemizdeki ev hanımlarına dondurma yapmayı öğretiyorum" dedi.

Ürettiği dondurmanın kesinlikle fabrikasyon ürünü olmadığını belirten Koç, "El emeği, alın teri ile yapılıyor. Süt bakır kazanda yaklaşık 10-12 saat kaynatılıyor. Şeker, salep, damla sakızı ilave edilip karıştırılarak pişiriliyor. Sonra soğutulup dondurma haline getiriliyor. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmuyor. Yapımı oldukça zahmetli bir iş. Hijyenik olunması, dikkatli olunması gereken bir iş. Benim amacım kadınların bu mesleği öğrenip sürdürmelerini sağlamak. Bafra dondurmasının lezzetini tüm Türkiye'nin bilmesini sağlamak. Bu el yapımı katkısız dondurmayı Türkiye'nin her yerine ulaştırmak istiyorum" diye konuştu.

Eşiyle gurur duyuyor

Eşi ile her zaman gurur duyduğunu dile getiren Hasan Koç (70) ise "Babam dondurma yapımını Bafra'daki bir Ermeni ustadan öğrenmiş. Ben de ondan öğrendim. 10 yaşında bu işe başladım. Babamla birlikte köylerde bir yumurta karşılığında bir külah dondurma sattık. Topladığımız yumurtaları da bakkallara satarak para kazanırdık. Babam vefat edince ben bu mesleği devam ettirdim. Sonra eşime dondurma yapmayı öğrettim. O da usta oldu. Şimdi o da başka insanlara bu mesleği öğretiyor. Ben onun her zaman yanındayım ve destekçisiyim" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser