610 yıllık cami 400 teker üzerinde taşındı

610 yıllık cami 400 teker üzerinde taşındı

Batman'da Ilısu baraj gölünün tehdidi altında olan 7 tarihi eserden sonuncu 610 yıllık Eyyubi (Kızlar) Camisi özel bir taşıyıcı ile 5 kilometre uzaklıkta güvenli bir bölgeye götürüldü.

21 Aralık 2018 - 14:50
Sponsorlu Bağlantılar---

Batman'da Ilısu baraj gölü tehdidindeki Hasankeyf ilçesinde bulunan ve taşınması kararlaştırılan 7 eserin sonuncusu olan 610 yıllık Eyyubi Cami Arkeopark'a taşındı.

Hasankeyf ilçesindeki 610 yıllık Eyyubi Camisi'nin son bölümü olan 2 bin 500 ton ağırlığındaki oda, sabah saatlerinde 400 tekerlekli özel platformdan oluşan vince yüklendi. Baraj gölü altında kalacak alandan, 5 kilometre uzaklıktaki Arkeopark'a götürülen caminin son bölümü için Batman-Hasankeyf karayolunun bir bölümü güvenlik için trafiğe kapatıldı.

Hollandalı firma yetkililerinin de bulunduğu taşıma işlemleri sırasında Dicle Nehri üzerinde yeni yapılan köprü kullanıldı. Hasankeyf’te oturan bazı ilçe sakinleri, caminin son bölümünün taşıma işlemlerini görmek için evlerinin damları ile geçiş güzergahında bekledi. Yıllarca camiye komşu olan bazı Hasankeyfliler ise duygulu anlar yaşadı.

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, taşınma kapsamındaki 7 eserin, Arkeopark'ta bir araya geleceğini söyledi. Zeynel Bey türbesi, İmam Abdullah zaviyesi, Artuklu hamamı, Orta kapı ve Süleyman Koç minaresinden sonra taşınan eser ise 610 yıllık Eyyubi (Kızlar) Camisi oldu. Caminin son bölümünün de taşınmasıyla Hasankeyf'teki tüm eserler, Arkeopark'ta birleşmiş olacak.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...