ABD yine hatalı kararla ortaya çıktı, S400 yaptırımı

ABD yine hatalı kararla ortaya çıktı, S400 yaptırımı

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi aldığı gerekçesiyle ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı ile kurumun başkanı İsmail Demir'e ve üç çalışanına yaptırım kararı aldı.

15 Aralık 2020 - 00:15
Sponsorlu Bağlantılar---

Türkiye’nin geçen yıl Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD yaptırım kararını uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı, tepki çeken kararla Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), kurumun başkanı ve yönetimine yaptırım kararı aldı.

SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, SSB Deniz Şube Müdürü: Mustafa Deniz Alper, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu’nun mal varlıkları donduruldu ve vize yasağı getirildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından borç alması ise yasaklandı.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'ye açıkça en üst seviyede S-400’leri satın almanın ABD'nin askeri teknolojisi ve personelini riske attığını ilettiklerini söyledi.

Türkiye'nin S-400 problemini derhal ABD ile koordineli bir biçimde çözmesi gerektiği uyarısında bulunan Pompeo, Türkiye'nin ABD için çok değerli bir müttefik çok önemli bölgesel bir güvenlik partneri olduğunu söylerken ABD'nin savunma sektöründeki işbirliğinin devam etmesini istediğini söyledi.

Pompeo, ABD yaptırımlarının bütün ABD ihracat ürünlerine lisansın ve Türkiye'nin Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) yetkisinin yasaklanmasının da dahil olduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi yaptırımlardan dolayı üzüntü duyduklarını söylerken Ankara'nın Washington ile bu sorunu çözmek için çalışmasını umut ettiğini söyledi.

DURUŞUMUZ DEĞİŞMEYECEK 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, kara ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde tam bağımsız savunma sanayi hedefinde kararlıyız. Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiçbir şekilde engelleyemeyecektir." açıklamasında bulundu.

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'TAN TEPKİ 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise, "Yaptırım ne müttefiklikle ne de müttefiki yeniden kazanma iradesiyle bağdaşır. Savunma sanayiinde Türkiye’yi kendisine mahkûm zanneden bir anlayış zamanın gerisinde kalmıştır. Ülkemizin savunması için icab eden her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz." mesajı verdi.

RUSYA’DAN TEPKİ GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Rusya’dan füze sistemi satın alması nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların meşru olmadığını söyledi. “Bu elbette uluslararası hukuka karşı küstahça bir tavrın bir başka tezahürü” ifadelerini kullandı.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...