Akıllı Şehirler geleceğe hazırlanıyor

Akıllı Şehirler geleceğe hazırlanıyor

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Akıllı Şehirlerin konuşulduğu 3. Uluslararası ASİAD Zirvesi’ne katıldı.

12 Ekim 2017 - 12:28

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ASİAD), ülkemizin sürdürülebilir bir kalkınma modeli içinde ekonomisini büyütmesi için konusunda uzman kişilerin katılımı ile görüş ve önerilerin paylaşıldığı 3. Uluslararası ASİAD Zirvesi’ne katıldı.

Zirvede ‘Akıllı Şehirler’ oturumunun başkanlığını yapan Karaaslan’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, İsbak AŞ. Genel Müdürü Muhammed Alyürük, GE İnovasyon Merkez Lideri Ussal Şahbaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can konuşmacı olarak eşlik etti.

İlki 2016 yılında  ‘İdeal Kentler’ teması ile gerçekleştirilen zirvenin bu yıl ki ana teması ‘Dijital Dönüşüm’ olarak belirlenmişti.

Zirvede, Dijital Dönüşümün önemi, başarı hikayeleri ve yol gösterici yaklaşımlar ele alınarak sanayide ki rekabet gücünün arttırılması, ülke uygulamaları, düzenlemeler, teşvikler gibi konular ele alınarak kamu otoritelerinden beklentiler ortaya konuldu.

Dijital dönüşümün önemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dijital dönüşüm, her şeyden önce bir zihniyet değişimidir’  söylemi ile bir kez daha ortaya çıkarken, gerçekleştirilen zirvenin 4 ana başlığı “Dijital Dönüşüm 5N1K, Akıllı Şehirler, Akıllı Üretim, Akıllı Fabrikalar, Dijital Toplum” olarak öne çıktı.

Genel prensibi, bilgi iletişim teknolojilerinin şehir sakinlerinin hayat kalitesinin arttırılması hedefiyle yerel yönetim hizmetlerine entegre edilmesi sonucunda kaynakların daha etkin yönetimi ve dolayısıyla şehrin sürdürülebilir kalkınması  olan ‘Akıllı Şehirler’ konusu Karaaslan’ın yönetiminde ki oturumda çok geniş bir yelpazede ele alındı.

VERİMLİ KULLANIM

 Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Türkiye’de yaşanan dijital değişim ve dönüşümü bu zirve aracılığı ile hem ulusal hem küresel boyutlarıyla değerlendirme fırsatı bulduk. Hızla değişen dünyanın bu hıza adapte olmak için bulduğu yeni çözümler mevcuttur ve bu çözümler artık bir lüks değil, hepimizin hayatındaki vazgeçilmezler olmuştur, olmaya da devam edecektir. Biz dijital dönüşüm dediğimiz zaman fantastik bir takım gelecek hayallerinin aksine tamda insan hayatına dokunan çözümleri anlıyoruz. Bu akıllı çözümler bizlerin en çok ihtiyacı olan zaman yönetimi konusunda hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda da dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumun tüm farklı kesimlerinin ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde yönetebilme konusunda destek vermektedir. Bu doğrultuda konunun en önemli noktalarından biride hızla gelişen dünyanın azalan doğal kaynaklarını verimli ve etkin bir şekilde kullanılması anlamında da akıllı çözümler ve stratejiler bizi daha ileriye taşıyacaktır.”

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Şahin önemli projeleri anlattı
Başkan Şahin önemli projeleri anlattı
Şaban Yılmaz, büyükşehir de
Şaban Yılmaz, büyükşehir de