AÖF tek ders yerine 3 ders sınavı getirildi

AÖF tek ders yerine 3 ders sınavı getirildi

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi son sınıf öğrencilerine tek ders sınavını 3 derse çıkardı. Öğrencilere mezun olmak için yeni bir şans tanındı.

26 Aralık 2016 - 13:04

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, 1,5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli bir yeniliği duyurdu.
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mesun olma şansı yakalayan öğrenciler için müjde niteliğinde haber verdi.
Yeni düzenleme ile mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları hayata geçirilen tek ders sınavlarının, bu yıldan itibaren üç derse çıkarıldı.
Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı, üç dersten başarısız olan ve bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrenciler 3 ders sınafından yararlanacak. 

AÖF MEZUNİYET ŞARTLARI 

Kayıtlı olduğu bölüm programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten başarısız olduğu için mezun olma şansını yitiren öğrencilerin üç ders sınavına girebileceğini belirten Prof. Dr. Gündoğan, "Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması şart. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmayacak. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı getirilmedi. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçecek. Başarı notu, üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenecek. Öğrencinin başarı notu, üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanacak. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmyacak" dedi.
3 ders sınavları tek ders gibi Sınavlar yurt içi 22 Temmuz’da yurt dışı 13 Ağustos’ta 2017 tarihleri arasında yapılacak.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sakarya'da havai fişek büyük patlama
Sakarya'da havai fişek büyük patlama