AÖF’de kolay ders sınıf bölüm nasıl geçilir, sınav sistemi...

AÖF'de kolay ders sınıf bölüm nasıl geçilir, sınav sistemi sorular

Milyonlarca öğrencisi bulunan AÖF sınav dönemlerinde dersleri kolay geçme, sınav sistemi, sorular nasıl, başarılı olma, çıkan soru arayışı, ders geçme sistemi nasıl, ders çalışmadan sınıf geçilir mi ? soruları sorulmaya başlandı

25 Kasım 2015 - 02:50 - Güncelleme: 28 Kasım 2015 - 02:58

2015-2016 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, yeni kayıt, kayıt yenileme, dikey geçiş, lisans tamamlama gibi tüm işlemler tamamlanarak sınav günü sabırsızlıkla bekleniyor. 

12-13 Aralık Güz dönemi ara sınavı, 23-24 Ocak'ta güz dönem sonu sınavı gerçekleştirilecek. Ders çalışma maratonu başlarken, peşine 16-17 Nisan 2016 Bahar dönemi ara sınav, 04-05 Haziran 2016 Bahar dönem sonu, 16 Temmuz'da ise tek ders sınavları yapılacak. 

SINAV SÜRESİ SORU SAYISI 

Öğrencilere, sınava gireceği her ders için 20 soru soruluyor ve 30'ar dakika sınav süresi tanınıyor. Sınavlar Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum halinde gerçekleştiriliyor.  Güz döneminde Cumartesi ve Pazar sabah oturumunda birinci ve beşinci yarıyılların, öğleden sonra oturumunda üçüncü ve yedinci yarıyılların, Bahar döneminde Cumartesi ve Pazar sabah oturumunda ikinci ve altıncı yarıyılların, öğleden sonra ki oturumunda ise dördün ve sekizinci yarıyılların sınavları yapılmakta. 2 yıllıklar 120, dört yıllık okuyanlar ise 240 krediyi tamamlamaları halinde o dönemde mezun olabiliyor.

AÖF DERS GEÇMEK ÇALIŞMADAN İMKASIZ DEĞİL 

Konuyla ilgili yazı dizisinde herkesin anlamayacağı teknik terimlere, karmaşık hesaplama sistemlerine girilmeden özet şekilde konular anlatılacaktır. AÖF sistemi, konuyla alakalı öğretmen ve öğrencilerden derlenen bilgilere göre bu sorunun cevabı, eski sistemde okuyan öğrenciler biraz daha şanslıydı. Soru havuzu dar olan AÖF'de geçmiş yıllarda birbirine benzer, yakın veya aynı soruların çıkma şansı yüksekti.  Yıllık sistemden dönemsel sistemine geçilmesiyle soru havuzu tamamen yenilendi ve her dönem yeni sorular aktif olarak eklenmeye başlandı. Çalışmadan hiç bir başarının gelmeyeceği unutulmadan kısa ve öz çalışmayla derslerden yeterli puan alınarak geçmekte ise şuan mümkün.  

DERS ÇALIŞMA HAVUZU ARTTI

Ders kitabını daha pratik kolay, anlatımlı hale getiren üniversitenin, uzaktan eğitim sisteminde video konferans, hazırlanan paket ders anlatımlar çıkacak sorulara ışık tutabiliyor. İnternet üzerinden ders çalışma ağını gün geçtikçe artıran AÖF için herkes ayrı bir yorum yaparken, asıl mesele kişinin buradaki bilgi birikimi ve pratik ders çalışma yöntemlerini bilmesinin altında yatıyor. Hiç ders çalışmayayım deniyorsa, yardımcı kitaplardan kısa özetler okunarak ders konusu hakkında bilgi sahibi olunup hiç olmasa sorularda kolaylıkla eleme usulüyle doğru sonuca ulaşılabilir.  Çeşitli yayın evlerinin yardımcı kitaplarının konuları kısa ve özet anlatımları, üniversitenin uzun detaylı kafa yoran ders kitaplarına nazaran büyük kolaylık sağlayacaktır.

KOLAY NASIL DERS GEÇİLİR Mİ?

Asıl sorunun net cevabı 'evet' var. Yukarıda ki bölümde verilen örnekte olduğu gibi mesela 'emlak vergisini hangi kurum alır' bu bir genel kültür bilgisine benzeyen çıkan bir soru. Emlak vergisini İçişleri Bakanlığı alır derseniz, Yerel Yönetimler Kitabını  baştan sona okumaz gerekli. Burada, yerel yönetim dersinde bakanlık doğru şık olması zaten mümkün değil. Belediye işaretlerseniz puan cepte. Bunun gibi basit genel bilgilerle alakalı  çok sayıda soru çıkmakta. Bir çok ders kısa çalışma ve genel kültür bilgileriyle yeterli puan alınarak geçilebilecek düzeyde. Altını çizerek belirtilirse önce hiç çalışmayayım demektense, günde kısa sürelerde konuları okumak büyük fayda sağlayacaktır. Bir dönemde 11 ders almış bir öğrencinin bütün derslere çalışması zaten zor. Matematik, iktisat, muhasebe, istatistik gibi teknik konular, sayısal işlemlerin yapıldığı derslere gelince ise bunları çalışmadan geçmek mümkün değil. Bazı derslerde basit sorularla geçilebilirken, bunun gibi branş derslerinde öğrencilerin en çok zorlandığı noktalar. Peki bu derslerden kolay geçilebilir mi? Evet bununda bir çaresi var. 

ZOR DERSLERİ PUAN SİSTEMİYLE BORÇLU GEÇME

Zorlandığınız ders varsa veremiyorsanız, kolay derslere ağırlık verip dönem sonu ve genel not ortalamanı yükselterek takıldığın dersten borçlu olarak geçebilirsin. Bir dersten FF almadıktan sonra yıl sonu ortalaman ikinin üzerinde ise dersten zayıf alınmasına rağmen başarılı görünüyor, sınıfı geçiliyor. 45 puana kadar dönemsel olarak ders seçilebiliyor.  Bunun hepsi 11 ders ile 9 ders arasında, dersin puan durumuna göre değişiyor.  Güz döneminde dönem not ortalaması 1.99 gelsin, aynı dönemde FF aldığın ders yoksa, Bahar döneminde  aldığın notların güz dönemiyle birlikte hesaplanarak 2.00 puan üzerine çıkması, halinde o yılı hiç bir ders kaybı olmadan bir sonraki yıla geçilip üst sınıftan ders alınabiliyor. Şayet genel not ortalaması ikinin altında gelirse CC'nin altındaki tüm dersler tekrar bir sonraki yılın dönemin görülecek. Büyük avantajı ve dezavantajı bulunan sistemde genel not ortalamasını yüksek tutmak bir çok sorun çözümünü sağlıyor. Bunun için zor derslerden FF üstünde bir not alıp, genel not ortalamasını yükseltmek gerekiyor.

TEK DERSTEN SÜRÜNEBİLİRSİNİZ

Alttan dersiniz kalmış ise yandınız. İki yıllık bölümlerde okuyanlarda tek ders sınavı sorunu çözerken, 4 yıllık bölümlerde okuyanlar için tam bir işkenceye dönüşebilir. Örnek verilirse 1'nci yıl birinci döneminden Matematik dersiniz kaldı, birinci ve ikinci yılların tüm derslerini verdiniz. Üçüncü sınıfa geçemezsiniz. Hangi dönemden dersiniz kaldıysa o ders verilene kadar olduğunuz yerde sayıklarsınız. İki yıllık bölümde 4 dönem, 4 yıllık bölümde ise 8 dönem bulunmakta. Bir, üç, beş, yedi dönemi güz dönemine, iki, dört, altı ve sekiz dönemi bahar dönemine denk gelmekte. Kaldığınız ders hangi dönemdeyse güzse güz, baharsa bahar döneminde o sınava girebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi