• Reklam
  • Reklam
Atakum’da STK buluşması

Atakum'da STK buluşması

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

10 Şubat 2018 - 13:50

Samsun’daki hemşeri derneklerinin yönetici ve üyeleriyle buluşan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Atakum İlçesinin farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir aile olduğunu ve bu anlamda hemşeri derneklerini önemsediklerini ifade etti. Hemşeri dernekleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Başkan Taşçı, “Sürekli göç alan yapısıyla bir Türkiye mozaiği olan Atakum İlçesinde hemşeri derneklerini önemsiyor, onlarla birlikte düşünüyor ve birlikte üretiyoruz” diye konuştu.

FARKLI KÜLTÜRLER ATAKUM'DA BULUŞUYOR

Atakum İlçesinin, dev bir Türkiye mozağı olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum nüfusu, başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’den aldığı göçle, son 3 buçuk yılda 43 bin 727 kişi arttı. Sürekli göç alan yapısıyla bir Türkiye mozaiği haline gelen Atakum İlçesinde hemşeri derneklerini önemsiyor, onlarla birlikte düşünüyor ve birlikte üretiyoruz. Bu anlamda ilçemizin, farklı kültürleri buluşturan yapısından hareketle, Yörekent Projesini hayata geçirdik. Birçok hemşeri derneği ile bu anlamda görüşmelerimizi yaptık, bir kısmı ile protokollerimizi imzaladık. Protokol imzaladığımız dernekler arasında ilk kazmayı vuran da Samsun Mübadele Derneği oldu. İnşaat çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülen Mini-a Rumeli Projesi’yle, Rumeli ve Balkan kültürünü Atakum’da yaşayacak” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE GEZİSİ

Hemşeri dernekleriyle sürekli yakın temas halinde olduklarını ve onlaral birlikte hareket ettiklerini ifade eden Başkan Taşçı, “Atakum Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımızla, daha önce de yaptığımız gibi bundan sonra da talep eden hemşeri derneklerinin üyelerini Çanakkale gezisine göndereceğiz. Şanlı tarihimizde büyük bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış toprakları her vatan evladının görmesi ve o manevi havayı teneffüs etmesini istiyoruz. Bu anlamda Çanakkale’ye gitmek isteyen hemşeri derneklerimiz bizlere bu taleplerini ilettiklerinde, onları en kısa süre içerisinde Şanlı tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale’yi gezmeye göndereceğiz. Atakum Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hemşeri derneklerimizle gerçekleştireceğimiz ortak çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

YÖREKENT ÖRNEK PROJE

Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise ilçedeki hemşeri derneklerinin birlik ve beraberlik içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Atakum Belediyesi öncülüğünde önemli bir birliktelik sağlanmış. Farklı memleketlerden gelen ancak Atakum İlçesinde yaşayan hemşerilerimiz, kendi kültürlerini, örf ve adetlerini yaşatmak için dernek faaliyetleri sürdürüyor. En güzeli ise farklı hemşeri derneklerinin, Atakum’u öncelik haline getirerek, bir arada bir şeyler yapıyor olması. Başkan Taşçı’yı bu birlikteliğe zemin sağladığı için kutluyorum. Yörekent Projesi de bu anlamda önemli bir proje olarak karşımızda duruyor. Bizler kent yöneticileri olarak, hemşeri derneklerinin her zaman yanındayız” dedi.

Toplantıya katılan hemşeri dernekleri başkanları, yaptıkları konuşmalarla Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya teşekkür etti. Kültürlerini yaşatabilmeleri ve değerlerini sonraki nesillerle aktarmaları noktasında, Atakum Belediyesi Yörekent Projesinin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken dernek başkanları, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin kaptanı olacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin...
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu