• Reklam
  • Reklam
Atık camlar sanata dönüşüyor

Atık camlar sanata dönüşüyor

Samsun 19 Mayıs Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Cam Sanatı Atölyesi'nde atık camlar yeniden işlenerek sanata dönüşüyor.

10 Mart 2018 - 16:29

Samsun 19 Mayıs Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Cam Sanatı Atölyesi'nde, kursiyerler usta eğitmenler gözetiminde atık camları yüksek ateşte yeniden şekillendirerek sanata dönüşüyor.

Cam Sanatı Atölyesi'nde toplanan atık camlar, 600 ile bin 200 derecede ateşle yeniden şekillendiriliyor. Yaklaşık 3.5 dakikada eritilen camlardan  takı, süs eşyası ve biblolar yapılıyor. Ortaya çıkan eserler, Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Kurulu tarafından Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu'nda kurulan ‘Amazon Çarşısı’nda açılan stantta görücüye çıktı. Eserler, çarşının ilgi odağı oldu. 

Yaptıkları ürünler hakkında bilgi veren 19 Mayıs Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nde görevli Usta Öğretici Ayşenur Öztürk, “19 Mayıs Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde 28 yıldır usta öğretici olarak çalışıyorum. 8 yıldır da cam sanatını yapıyorum. Diğer ustamız Serpil Yiğiter de 7 yıldır çalışıyor. Burada öğrenci yetiştiriyoruz. İstihdam verdiklerimiz var. Diğer illerden bize eğitime gelenler var” dedi.

Camları eritip geri dönüşüme kazandırdıklarını belirten Öztürk, “Biz burada geri dönüşüm yapıyoruz. Bizim en büyük özelliğimiz bu. Doğada 3.5 yılda erimeyen camları biz 3.5 dakikada eritip şekillendiriyoruz. Çok güzel objeler yapıyoruz. Örneğin kaplumbağa, çiçek, meyve çeşitleri ve aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyoruz. Aynı zamanda camla çalışmak stresi alıyor ve rahatlatıyor. Çalışmalarımızda kalıp kullanmıyoruz. Öğrenciye temeli veriyoruz ve onlarda üstünü kendileri koyuyorlar. Öğrenciler kendileri şekillendirip, yapıyorlar. Bir de yaptıkları şekillerin birebir aynı çıkma gibi lüksü de yok. Ateşte yapıldığından ve kalıp kullanmadığımız için ancak benzeri çıkabilir. Bunları yapmanın hiçbir zorluğu yok. Tam tersi zevkli oluyor. Kursumuza katılan öğrenciler öğrendikten sonra bile kursumuzu bırakmıyorlar. En az gelen 1 yıl severek geliyor” diye konuştu.

Cam sanatının tarihine değinen Öztürk, “III. Selim zamanında Mehmet efendiyi Venedik’e gönderiyor. Mehmet Efendi de cam sanatını öğrenip geri geliyor. Sonra ilk cam ocağı Polenesköy’de kuruluyor. Bu Osmanlı'dan gelen bir sanattır. Cam sanatı unutulmaya yüz tutmuş el sanatları olarak geçiyor” şeklinde konuştu.

CAM ATEŞLE DANS EDİYOR

Camı ateşle dans ettirdiklerini ifade eden Öztürk, “Halk eğitim merkezi olarak satışımız yok ama kendi yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz, kendi yaptıkları ürünleri satabiliyor. Kısacası biz camı ateşle dans ettiriyoruz. Cam sert bir madde olarak görülebilir ama ateşe girdiğinde eriyor ve bizde onu ateşle dans ettiriyoruz. İstediğimiz şekle sokuyoruz" dedi.

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser