AYPİKUT’u vatandaş tuttu

AYPİKUT'u vatandaş tuttu

Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu (AYPİKUT) uygulamasına vatandaşlar ilgi göstererek destek verdi.

12 Ekim 2018 - 12:10
Sponsorlu Bağlantılar---

Uğur Mumcu Parkı’nda kısa bir süre önce İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok tarafından görkemli bir açılış töreni ile vatandaşların hizmetine sunulan “Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu AYPİKUT’unbitkisel atık yağ ve atık pil haznelerinin dolduğu tespit edildi. Başkan Tok, “Atık pilleri çöpe değil,  AYPİKUT’a atalım. Çevreye duyarlı vatandaşlarımızı canı gönülden kutluyorum” dedi.

SİSTEM TUTUT

AYPİKUT’un kullanıldığı ve bitkisel atık yağ ve atık pil haznelerinin dolduğunu görmek hizmetin amacına ulaştığını göstermesi açısından önemli bir noktaya geldiğimizigösteriyor diyen Başkan Tok, “Artık vatandaşlarımız bitkisel atık yağlarını ve atık pillerini AYPİKUT’lara bırakarak bize ulaştırabiliyor,  doğaya zarar vermesini önlüyor, geri kazanımı ile ekonomiye de katkıda bulunuyor. Kısa zamanda vatandaşlarımızın AYPİKUT’lara önem verip atık pillerini ya da atık yağlarını bu kutulara dökmeleri sistemin tuttuğunu ayrıca vatandaşlarımızın çevreye olan duyarlılığını gösteriyor. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine Erdoğan hanımefendinin, “Çevre yönetimi tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ancak atıkların kontrolüyle mümkündür” sözü doğrultusunda bizlerde bu sistemi yaygınlaştıracağız. İlk etapta Belediyemiz sınırları için 40 adet AYPİKUT’un montaj çalışmalarına devam edeceğiz. Ardından Projenin ikinci aşamasına geçerek önceki yıllarda okullarımızda yürüttüğümüz atık pil ve bitkisel atık yağ toplama kampanyalarımız okullara yerleştireceğimiz AYPİKUT’lar ile süreklilik kazanacaktır.Projemize destek verip AYPİKUT’u kullanan hemşerilerimize teşekkür ediyor, çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak için bu noktada herkesten bu duyarlılığı bekliyorum.” şeklinde konuştu.

AYPİKUT NEDİR?

Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu  (AYPİKUT)’un bir tarafı pil şeklinde diğer tarafı da yağ tenekesi şeklindedir. Bu şekilde bir tasarım ile vatandaşların konuya dikkatini çekmek amaçlanmıştır. Pil tarafına üzerindeki deliklerden atık piller atılabilmekte, yağ tarafına ise pedal ile açılan bir kapaktan atık yağ dökülebilmektedir. Bitkisel atık yağını dökmek istemeyenler için önünde sepeti de bulunmaktadır. AYPİKUT’un ilçe geneline yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir. AYPİKUT atık pillerin ve bitkisel atık yağ’ınçevreye zarar vermesini engelliyor, geleceğe ve ekonomiye katkı sağlıyor.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi