Bandırma Vapurun’da Atatürk fotoğraflarının atılmasına...

Bandırma Vapurun’da Atatürk fotoğraflarının atılmasına soruşturma 

Samsun’da Bandırma Vapuru’nda sergilenen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait fotoğrafların yenileme çalışmaları sırasında bir bölümünün geminin üzerinden atılırken çekilen video üzerine soruşturma başlatıldı.

21 Mayıs 2018 - 15:13

Gazi  Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun bire bir kopyası olan Bandırma Müze Gemisi'ni gezen bir kadın ziyaretçinin çektiği görüntüler tepki çekti.
Bandırma Müze Gemisi'ni gezen bir kadın ziyaretçi, görevlilerin Atatürk'ün bazı fotoğraflarını gemiden attığını görüp cep telefonuyla kaydetti. Sosyal medyada kısa sürede yayılan görüntüler büyük tepki topladı. 
Bir görevlinin Atatürk fotoğraflarını gemiden atarken çekilen görüntüler üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA 

Konuyla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yapıldı.
Açıklama şöyle, “Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Mart ayından itibaren Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nde yenileme çalışmaları yürütülmektedir. Bu çalışmalar çerçevesinde müze içerisinde yer alan ve 2005 yılından buyana sergilenen Ulu Önder Atatürk’e ait 90 adet resim yenilenmiştir. Buradan çıkartılan ve yine nispeten kullanılabilecek olan çok sayıda resim de çeşitli dernek ve kurumlara sergilenmesi amacıyla gönderilmiştir. Bunların içerisinde 7 adet resim, 15 yıldan buyana deforme olmuş ve özelliğini tamamen kaybederek sergilenemeyecek hale gelmiştir. Sergi salonu tamamen yenilenmiş, düzenlenmiş ve eskisinden çok daha iyi koşullarda gezilebilecek bir duruma getirilmiştir. Sergilenemeyecek hale gelen bu resimlerin kamuoyuna yansıyan görüntülerde olduğu gibi uygunsuz bir şekilde atılması tarafımızca da kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle ilgili kişiler hakkında gerekli idari soruşturma başlatılmıştır.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, 19 Mayıs şehri olmanın öneminin ve gururunun idraki ve sorumluluğunu bugüne kadar en iyi şekilde yerine getirdik ve bundan sonra da bu prensiple çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor için el ele
Samsunspor için el ele
Tarım sigortası çiftçinin kurtarıcısı
Tarım sigortası çiftçinin kurtarıcısı