Baydemir ve Irmak artık vekil değil

Baydemir ve Irmak artık vekil değil

HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak hakkında mahkemece verilen kesinleşmiş karar nedeniyle milletvekillikleri düşürüldü.

19 Nisan 2018 - 17:32

HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekilleri düşürüldü. HDP’nin düşürülen milletvekili sayısı 11’e ulaşırken , milletvekili sayısı ise 48’e düştü.

TBMM Genel Kurulu'nda Başbakanlık tezkereleri okunarak, bilgiye sunuldu. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın hakkında mahkemelerce verilen ve kesinleşmiş cezalara gündeme alındı.

HDP milletvekilleri tezkereler bilgiye sunulmadan önce Meclis genel kurulunu terk etti. Anayasa gereğince, TBMM Genel Kurulu'nda okunan tezkerelerin ardından Baydemir ve Irmak'ın milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Meclis başkanvekili Ahmet Aydın, kesinleşmiş yargı kararını genel kurulun bilgisine sundu.

HDP’nin düşürülen milletvekili sayısı 11’e ulaşırken , milletvekili sayısı 48’e düştü.

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 10 yıl hapis cezası, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e polise hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını onamıştı.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser