BES alanı 2006 yılında ticarethaneye dönüştürülmüş

BES alanı 2006 yılında ticarethaneye dönüştürülmüş

Çarşamba’da ilçesine yapılmakta olan Biyokütle Enerji Santrali arazisi, 2006 yılında tarım arazisinden çıkarılıp ticarethaneye dönüştürüldüğü belgeyle ortaya konuldu.

22 Mayıs 2020 - 19:36 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 - 19:46
Sponsorlu Bağlantılar---

Samsun'da Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından Çarşamba İlçesi  Eğercili Köyü'nde inşa edilmeye başladığından bu yana hakkında çeşitli iddialar sunulan Biyokütle Enerji Santrali'nin arazisi 2006 yılında tarım arazisi dışına çıkarılıp ve kömür depolama, eleme, paketleleme ve satış yeri olarak ticarethaneye dönüştürüldüğü konusu ön plana çıktı.

BELGELERLE ORTAYA ÇIKTI

Biyokütle Enerji Santrali'nin yapıldığı alanın, Çarşamba Ovası tarım arazilerinin dışında tutulduğu, 14 Nisan 2006 yılında Samsun Valiliği tarafından Büyükşehir Başkanlığına sunulan belge ile BES'in tarım arazisine yapıldığı ididalarına cevap verildi. Arazinin Toprak  Koruma Kurulunca tarım dışı amaçla kullanılmasını uygun gördüğü bu belgede yer aldı.

SAMSUN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARARI BOZDU

Ayrıca, Samsun 3. İdari Mahkeme tarafından  yapımı durdurulan Biyokütle Enerji Santrali için imar planın kabulüne ve tarımsal amaçlı depo inşaatına verilen ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan yürütmeyi durdurma kararı, Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Bölgeye ekonomik ekonomik kazançlar sağlayacak ve bitkisel atıkların heba olmasını önleyecek santral için  alternatif alan araştırması yapıldığı ancak böyle bir alan bulunmadığı için daha önce tarımsal alan vasfını kaybeden ve 2005 yılından beri eski bir kömür işletmesi olan ve zeminine de beton atılan mevcut yere kurulması kararlaştırıldı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...