• Reklam
  • Reklam
Bu köyde kahvehanede oyun ve televizyon 4 gün yasak

Bu köyde kahvehanede oyun ve televizyon 4 gün yasak

Samsun’un Terme ilçesinde bulunan Cinar Mahallesinde halkın talebi üzerine cenaze olduğu dönemlerde kahvehane ve çay ocaklarında oyun oynamak ve televizyon izlemek yasaklandı.

03 Nisan 2018 - 13:30 - Güncelleme: 03 Nisan 2018 - 13:56

Samsun’da ‘Başkasının acısı hepimizin acısı’ diyerek yola çıkan Terme İlçesi Cinar mahallesi sakinlerinin talebi üzerine cenaze olduğu dönemlerde 4 gün süreyle kahvehane ve çay ocaklarına oyun ve televizyon yasağı getirildi.

1965 yılında köylerinin ismi Rumlar tarafından verildiği için Dumantepe olarak değiştirilen, Cinar mahallesi 2017 yılında yaptıkları başvurunun ardından 52 yıl sonra eski isimlerine kavuştu. Samsun’un en eski köyleri arasında olan ve Büyükşehir Yasasıyla mahalle statüsü alan 300 haneli, bin nüfuslu yerleşim alanı Ordu iline sınır noktada bulunuyor.

Ordu’nun aynı ismindeki Dumantepe Mahallesi ile komşu olan Cinar mahallesinin nüfusunun büyük bir çoğunluğu yakın akrabadan oluşuyor. Dağınık yapılaşma yerine toplu yerleşim alanıyla dikkat çeken Terme ilçesine 20 kilometre mesafedeki mahalle, aldığı kararla Türkiye’de örnek gösterilmeye başlandı.

CENAZE OLDUĞU ZAMAN YAS VAR

Eski zamanlarda cenaze olduğunda yakınlarına ve ölüye saygı amacıyla eğlence tarzı etkinliklerin ertelenmesi geleneği mahallede yeniden hayata geçirildi. 2 kahvehanesi ve 3 çay ocağı bulunan mahallede, vatandaşların talebi üzerine muhtarlık ortak karar alarak 4 gün süreyle sosyal alanlarda oyun oynamayı ve televizyon izlemeyi yasakladı.

Alınan bu karara herkes uyarken, Türkiye’de ilk ve örnek bir uygulama hayata geçirilmiş oldu. Ülke genelinde bazı nedenlerle köy kahvehanelerin de oyunlar tamamen yasaklanırken, Samsun’da cenaze olduğu dönemlerde oyun ve televizyon yasağı hayata geçirildi.

2 YILDIR UYGULANIYOR

Köyde alınan kararın 2 yıldır uygulandığını belirten mahalle muhtarı Ali İlhan, mahalle sakinlerinin çoğunun akraba olduğunu, onlardan gelen talep üzerine kendilerinin de benimsediği uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi.

Cenaze olduğu gün ve 4 gün süreyle kahvehanelerde oyun oynamanın ve televizyon açmanın yasak olduğunu belirten muhtar İlhan, “Tabi bu bir zorunluluk değil ama aldığımız karara herkes uyuyor. ‘Başkasının acısı hepimizin acısı’ düşüncesiyle hareket ederek, örnek bir uygulama başlattık.  Mahallemde bin kişi yaşıyor, yaz döneminde bu sayı 2 bin 500’e çıkıyor. Artık uygulama benimsendi, gelende biliyor. Kahvehanelere ve çay oyacaklarına bilgilendirme yazılarımızı astık. Eskiden bir cenaze olduğu zaman nasıl davranılıyorsa şuan bizlerde onu yapıyoruz.” dedi.

BAŞKAN YILMAZ, DUYGULANDI 

Ordu ile sınır olan Kuşça ve Cınar mahallelerine giderek bölgede yürütülen yol ile su çalışmalarını inceleyen Büyükşehir belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mahalle kıraathanesine uğrayarak çay içti.

Asılı olan uyarı yazılarını görmesi üzerine alınan bu karardan dolayı vatandaşları kutlayan Başkan Yılmaz, “Karar için tebrik ediyorum. Bu tür detayları gördükçe gerçekten çok duygulanıyorum. İnanın buradaki samimiyet, saygı ve hoşgörüyü hiçbir yerde bulamazsınız. Özellikle şehir merkezlerinde böyle kararlar almak pek mümkün olmuyor. Ateş düştüğü yeri yakar diyorlar ya, aynen öyle oluyor. Bu yazıyı görünce adeta eski günlere döndüm. Olması gereken bir geleneği yaşattığınız için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser