• Reklam
  • Reklam
Canik’de asayiş vakaları endişe verici mi?

Canik'de asayiş vakaları endişe verici mi?

MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta’nın Canik’te yaşanan asayiş vakalarına dikkat çekmesinin ardından Samsun Valiliği bilgilendirme yaptı.

24 Şubat 2018 - 15:53

Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekebilmek adına, Canik ilçesinden çok çarpıcı örnekler vermesi üzerine valilik bilgilendirme yaptı.
Valilik, Erhan Ustan’ın Canik ilçesindeki tehlikeye dikkat çekmesiyle önlem amacıyla emniyetin yürüttüğü çalışmalar detaylı bir şekilde anlatıldı.
Canik ilçesinde 2018 yılı verilerine göre nüfusun 99 bin 719 olduğu, 86 bin 376 vatandaşın polis sorumluluk bölgesinde ikamet ettiği belirtildi.
2017 yılı içerisinde polis sorumluluk bölgesinde Canik’te toplam 3 bin 037 asayiş olayı meydana geldiği, olaylardaki aydınlanma oranı ülke ortalamasının 17 puan üzerinde olduğuna dikkat çekildi.
Nufüs oranına göre Canik ilçesindeki asayiş vakalarının il genelindeki oranının yüzde 9,27 olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi, “Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu tarihe kadar yapılan operasyonlarda 383 adet uyuşturucu yakalaması olayı gerçekleştirilmiş, bu olaylarda 496 şüpheli yakalanmış, 47 şüpheli tutuklanmıştır. Sokak satıcılarına yönelik yapılan bu operasyonlarda satışa konu 3 kg 810 gr esrar maddesi, 2625 adet ecstasy hap, çok sayıda paketler halinde 1 kg 465 gr sentetik cannobinoid maddesi ele geçirilmiştir.
KOM Şube Müdürlüğümüzce Samsun genelinde faaliyet gösteren organize suç örgütlerine yönelik yapılan çalışmalarda ilimizde; örgütlü olarak Uyuşturucu Ticareti, Nitelikli Yağma, Silahla Kasten Yaralama, Tehdit, ruhsatsız silah bulundurma, bahis ve kumar oynatma v.b. suçlarına karıştıkları tespit edilen 2 ayrı organize suç örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirilmiştir.
Bunun dışında Canik İlçesinde Sokak çetesi olarak tanımlanan organize suç gruplarına yönelik 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarda özellikle İlimiz Canik ilçesi ve civarında örgütlü olarak; uyuşturucu ticareti, kasten öldürme, kasten yaralama, yağma, tehdit, iş yeri ve araç kurşunlama vb. suçlarını işleyen şüphelilere 28.07.2017 tarihinde operasyon yapılmıştır.
Bunlar ile birlikte KOM Şube Müdürlüğümüzce 2017 yılı başından günümüze kadar Organize Suç Örgütlerine ve ruhsatsız silah tacirlerine yönelik toplam 30 ayrı operasyon yapılmış, 155 şüpheli yakalanmış, 49 şüpheli hakkında tutuklama, 21 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.
Bu operasyonlarda 4 adet uzun namlulu otomatik silah, bu silahlara ait 142 adet otomatik tüfek fişeği,  83 adet tabanca ve 1198 adet tabanca fişeği, 20 adet kurusıkı tabanca, 10 adet av tüfeği ve 331 adet tüfek fişeği ele geçirilmiştir.”

Asayiş Olayları ve Suç Önleme Çalışmaları

Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu güne kadar; 4 Kasten Öldürme, 70 silahla ve kesici aletle yaralama, 11 adet Yağma (Gasp) olayı meydana gelmiş, olayların failleri suç aletleri ile birlikte yakalanarak adli makamlara sevki sağlanmıştır. Suç önleme faaliyetleri kapsamında her gün motorize Narkotim ve Yunus ekiplerimiz tarafından park bahçe uygulamaları ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımı ile riskli görülen cadde ve sokaklarda şok uygulamalar yapılmaktadır.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz koordinesinde uyuşturucunun sokakta ulaşılabilirliğinin önlenmesi kapsamında; Canik İlçesinde riskli olarak görülen bölgelere girişi sağlayan Selahattin Eyyübi Caddesi ile Şehit Mesut Birinci Caddesinde 01.07.2017 tarihinden itibaren her gün Narkotik, Asayiş, Çevik Kuvvet ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce ortaklaşa “Alan Denetimi” uygulamaları başlatılmıştır. Yapılan bu suç önleme faaliyetleri çalışmalarda 2017 yılı başından günümüze kadar Canik İlçemizde 62 adet tabanca, 57 adet tüfek, 54 adet kurusıkı tabanca ve 139 adet kesici ve delici alet elde edilmiş, 5326 Sayılı Kabahatler Kanun kapsamında ise 694 kişiye idari para cezası tatbik edilmiştir.  Emniyet Müdürlüğümüzce Suç ve Suçlulara karşı çalışmalarımız aralıksız ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin kaptanı olacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin...
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu