Efradını Cami, Ağyarını Mani sözü merak konusu oldu

Efradını Cami, Ağyarını Mani sözü merak konusu oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı Efradını Cami, Ağyarını Mani sözü ne anlama geldiği sorusunu getirdi. Anlamını merak edenler internette çocuk sayıda arama gerçekleştirdi.

24 Nisan 2018 - 12:17 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 12:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında önemli mesajlar verdi.

Yoğun gündem süreci devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında seçim manifestosu ve seçim beyannamesinin hazırlanması konusuna değindi. Manifestonun önümüzdeki günlerde hazırlanacağını, aday tanıtım toplantısında da seçim beyannamesinin açıklanacağını belirten Erdoğan, bu konuyu anlatırken "Efradını Cami, Ağyarını Mani" deyişini kullandı. Efradını Cami, Ağyarını Mani’nin anlamı dinleyenler tarafından merak konusu oldu. Çoğu kişi ilk kez duyduğu bu sözün anlamını bulmak için yoğun araştırma yapmaya başladı.

Kullanılan sözün anlamı ise bir şeyin tam ve mükemmel olabilmesi için gerekli olan en ufak unsurları detaylı içine alması, barındırması, gereksiz olan en ufak unsurları ise dışarıda bırakması anlamında dile getirilen bir deyim. Kimi yerlerde 'efradını cami, ağyarını mani', bazı yerlerde ise 'ağyarını mani, efradını cami' diye kullanılır. 

EFRADINI CAMİ: Cami kelimesi cemaatten gelir, toplamak demek. Yani onda olan özelliklerin hepsini toplamak demek.

AĞYARINI MANİ: Mani, dışarıda bırakmak anlamında kullanılır. Onda olmayan özellikleri dışarıda bırakmak olarak ta algılanır.

Kısacası ne bir eksik ne de bir fazla demektir.

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser