Erdoğan’dan Samsun’a müjde

Erdoğan'dan Samsun'a müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Samsun il kongresinde müjde üstüne müjde verdi.

24 Mart 2018 - 17:01 - Güncelleme: 24 Mart 2018 - 17:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Kongresi’ne katıldı.

Çarşamba Havalimanı'nda protokol tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapılacağı Tekkeköy İlçesi'ndeki Yaşar Doğu Spor Salonu'na geçti. Salon önünde yağan yağmur altında kendisini bekleyen vatandaşlara parti otobüsü üzerinden seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl kurak bir yıl geçirdik. Şimdi de Nisan yağmurları bize sinyaller veriyor. Rabbim rahmetinden bizleri rahmetiyle tecelli etsin inşallah. Ne diyor beyitte, 'Sebekat rahmetî alâ ğadabî...' Yani; “Müslüman rahmetle büyür, rahmetle gelişir. Fakat ‘rahmet ümidimin budur sebebi’ derken şair, altında evet Rabbimiz buyuruyor ki; ‘Rahmetim gazabımı çok ama çok fazlasıyla aşacaktır’ diyor. Biz de Rabbimizin kulları olarak inanıyoruz ki rahmetiyle bizleri kuraklıkla terbiye etmesin. Bakın rahmet geldi" dedi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN İL KONGRESİNDE YAPTIĞI KONUŞMADA SAMSUN'LA İLGİLİ SATIR BAŞLARI ŞÖYLE;

- Şehirlerin içme suyundan elektriğine ve yollarına kadar tüm alt yapısı elden geçiriyor, kullanılabilir hale geliyor. İşte bu vesileyle ben Samsun'da da değerli belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun bizim iktidarımız çok farklı bir yere geldi. Çok daha farklı bir konuma geldi. İnanıyorum ki çok daha iyi bir duruma gelecek.

- Samsun’da bu zamana kadar yapılan yatırım tutarı 22 katrilyon lira. Kurtuluşun şehri Samsun'a bu yakışırdı. Bizden öncekiler hep laf yaptı biz ise iş iş.

- Eğitimde 4576 yeni derslik yaptık, 8451 kişilik yüksek öğrenim yurtlarını faaliyete geçirdik . 5550 kişilik yeni yurtları hizmete açıyoruz.

- 35 bin kişilik Samsun stadyumu şehrimize kazandırdık. Bölgemizin ülkemizin önemli bir spor tesisi oldu. Bafra’da 5 bin kişilik ikinci stadyumu da yapıyoruz. Samsun’a yakışır birçok spor tesisi kazandırdık.

- Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu örnek bir tesis. Türkiye’nin her yerinde yok. Samsun’a size yakışan buydu. 

- Samsunspor’un durumu iyi değil.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE MÜJDESİ

-Şimdi sizlere bir müjde vermek istiyorum. Samsun'a ikinci devlet üniversitesi açıyoruz. Doğrudan şehrimizin ismini verdiğimiz Samsun Üniversitemizin kurulmasıyla ilgili karar YÖK'te alındı. İnşallah diğer aşamalarını geçerek kanun olarak meclisten çıkacak. Üniversitemiz en yakın zamanda eğitim öğretime başlayacaktır.

- Sağlıkta da önemli yatırımlar yapıldı. 14'ü hastane olmak üzere 34 tesisi şehrimize kazandırdık. Vezirköprü ve Çarşamba devlet hastanesi inşaatları devam ediyor. 900 yataklı şehir hastanesi ihale sürecindedir.

- TOKİ vasıtaysıyla 9500 konut inşa ettik. 120 kilometre olan bölünmüş yolu 306 kilometreye çıkardık.

HIZLI TREN MÜJDESİ

- Durmadık. Samsun gibi bir şehir hızlı trensiz olmak dedik. Kırıkkale, Çorum, Amasya ve Samsun hızlı tren hattı proje ve sondaj çalışmalarına başladık. Samsun-Sivas demir yolu hattını 1,2 milyar yatırımla baştan sona yeniliyoruz.

- Samsun havalimanı yolcu trafiği 175 bindi. Bunu nereye çıkardık, 1 milyon 152 bine. Demek ki, biz bu yatırımları boşuna yapmıyoruz. İhtiyaç var onun için yapıyoruz. Mevcut terminal binasını tamamen dış hatlara ayırıp iç hatlar için yeni bir terminal binası inşaat etmek üzere kolları sıvadık. İnşallah önümüzdeki bir kaç yıl içinde Samsun'a yeni iç hatlar terminal binasını da kazandırmış olacağız. 

- Kente yapılan 8 baraj ile 4444 bin dekar arazinin sulanabilmesini sağladık. Ladik Fındıkcak ve Terme-Salıpazarı barajlarının inşası sürüyor. 

- 15 yılda tarıma destek tutarı 1,8 milyar liraya ulaştı.

- Samsun'u büyütmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser