Ev alırken KDV oyunuyla fazla para ödemiş olabilirsiniz 

Ev alırken KDV oyunuyla fazla para ödemiş olabilirsiniz 

Ev alan bir vatandaşın firma tarafından kendisine kesilen faturada rakamlar üzerinde farklılık olduğu görmesiyle başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Firmanın yüzde 8 KDV döneminde yüzde 18 KDV aldığı, haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı. Faturalarımızı kontrol edin aynı oyuna sizde gelmiş olabilirsiniz. 

18 Ekim 2018 - 13:23
Sponsorlu Bağlantılar---

İstanbul Tüketici Mahkemesi, Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleşen KDV indiriminden müşterisini yararlandırmayan inşaat şirketini haksız buldu. Mahkeme, müşterinin fazladan ödediği yüzde 10 tutarındaki 21 bin TL'nin iadesine karar verdi.
Otomobil, ev alımlarında ekonominin canlanması için zaman zaman uygulanan KDV indirimlerinin alıcıya yansıtılmamasıyla ilgili önemli bir yargı kararı alındı. Bağcılarda konut olan Orhan Albayrak, 2013 yılında noter kanalıyla firma ile sözleşme yaptı. 2016 yılında teslim tarihi ön görülürken sözleşmede KDV hariç bedeli 215 bin 918 TL, KDV dahil bedel ise 254.783 TL olarak anlaşma sağlandı.
Alıcıya yüzde 18 KDV uygulanırken teslim tarihinden sonra 10 aylık bir gecikme ile daire teslim edildi, para ise ödendi.

BAKANLAR KURULU KDV İNDİRİMİ YAPTI 

O dönemde Bakanlar Kurulu, net büyüklüğü 150 metrekareye kadar konutlar için KDV oranında indirim yaptı. 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’ye göre, KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. Karara göre söz konusu oran, kararın yayımlandığı tarihten 31 Mart 2017’ye kadar yapılacak konut teslimlerinde geçerli olması yayımlandı.

FATURADA FARKLILIK DİKKATİNİ ÇEKTİ

İnşaat şirketi dairenin satışına ilişkin faturayı 31 Aralık 2016 tarihli kesti. Faturada daire bedeli 234 bin yazıldı, yüzde 8 KDV uygulanarak 252 bin 984 TL rakamına ulaşıldı. Ayrıca ikinci bir faturaya da, ankastre fırın gibi eşyalar eklenerek bin 798 TL daha kesildi. Böylelikle noter huzurundaki anlaşma rakamına ulaşıldı.
Müşteri şirketin kendisinden yüzde 18 KDV’ye denk gelen 38 bin 685 lira aldığını, devlete ise KDV indiriminden yararlanarak yüzde 8 KDV ödeneceğini görünce 21 bin 590 TL’sinin iadesini istedi. Olumsuz cevap sonrası yargıya başvurdu.

MAHKEME KARARI MÜŞTERİYİ HAKLI BULDU 

İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi'ne açılan davada mahkeme bilirkişi raporu talep etti. Bilir kişi raporda, 21 bin 590 TL fazladan ödeme yaptığını, dolayısı ile bu parayı talep etme hakkı olduğuna yer verdi.
Mahkeme, paranın faiziyle geri ödenmesine, ayrıca şirketin yüzde 20 de icra inkar tazminatı ödemesine hükmetti.
Uzmanlar ise faturalara dikkat edilmesini, yasal indirimlerin takibi gibi konulara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...