Giresun’da terörist avı sürüyor

Giresun'da terörist avı sürüyor

Giresun'un Güce ilçesinde bir askerin şehit edilmesinin ardından hava destekli operasyonlar özel timlerin katılımıyla sürüyor. Üçerli gruplar halinde kaçan teröristlerin liderinin telsizini düşürdüğü irtibat olmayınca hareket kabiliyetlerinin azaldığı belirlendi.

11 Temmuz 2018 - 18:12

Giresun'un Güce ilçesinde güvenlik güçlerinin terörist avı sürüyor.

Körükbelen yaylasında Uzman Çavuş Ali Cevizci'nin şehit olduğu çatışma sonrasında ormanlık alanda izlerini kaybettiren PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için bölgede geniş bir alanda operasyon başlatıldı. Birçok yaylaya zırhlı araç konuşlandırılırken, özel timler de ormanda arazi arama  tarama faaliyeti yürüttü. İnsansız hava araçlarının da kullanılırken Tunceli ve Diyarbakır’dan bölgeye sevk edilen Kobra ve ATAK taarruz helikopterleri de havadan kara birliklerine destek verdi. Bölgede dün etkili olan yoğun sis deneniyle görüş açısı düşünce, operasyona kısa süre ara verilmişti.

Sisin etkisini kaybetmesinin ardından bugün sabahın ilk ışıklarıyla güvenlik güçleri yeniden harekete geçti. Bölgede yaşayan vatandaşların operasyonun alanına girmemeleri konusunda uyarılar tekrarlandı.

TERÖSİTLERİN ELEBAŞI TELSİZİ DÜŞÜRDÜ

Bölgedeki teröristlere yönelik yeni bilgiler glmeye başladı. 14 kişi olduğu belirlenen teröristlerin 3’erli gruplara ayrılarak ormanlık alanda hareket ettiği saptandı. Bölge sorumlusu olan İçişleri Bakanlığı'nın 'Aranan Teröristler' listesinde yeşil kategoride, başına 1 milyon lira ödül konulan 'Türk Tarık' kod adlı 'Barış Öner'in çatışma sırasında kaçarken telsizini düşürdüğü öğrenildi.

Ormanlık alanda bir çoban tarafından bulunan telsiz, askeri yetkilere teslim edildi. Terörist Barış Öner'in diğer terörist gruplarla irtibat sağlamakta güçlük çektiği ifade edildi. Grupların, elebaşı ile kopan telsiz irtibatı nedeniyle korkuya kapıldıkları saptandı. Bölgeyi iyi tanımayan 3’erli grupların, bu nedenle hareket kabiliyeti azaldı.

Operasyonlar kapsamında jandarma ve polis özel harekat ekipleri de kırsal alanlara gönderildi. Jandarmanın en seçkin birliği Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ekipleri de sahaya indi. Tokat ve Gümüşhane’den bölgeye sevk edilen JÖH’ler de teröristlerin geçiş güzergahında önlem aldı. 

Öte yandan yetkililer, bölgede fındık hasadı dönemi başlamasıyla köylerine dönüşe geçen vatandaşlara da terk edecekleri yayla evlerinde erzak ve yiyecek bırakmamaları konusunda uyarılar yapıldı.

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser