Güvenli bölgeler artırılıyor sırada Fırat’ın doğusu var

Güvenli bölgeler artırılıyor sırada Fırat'ın doğusu var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde Suriye’de güvenli bölgeleri genişletmeye devam edileceğini açıkladı.

24 Eylül 2018 - 11:24
Sponsorlu Bağlantılar---

Birleşmiş Milletler (BM) 73’üncü Genel Kurul Çalışmaları’na katılmak için New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen etkinlikte ABD’de yaşayan Türk ve Müslüman toplumu temsilcilerine hitap etti.

Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde Suriye’de güvenli bölgeleri genişletmeye devam edeceğiz. Kudüs’ü devlet terörü uygulayanların ihtiraslarına terk etmeyeceğiz" dediği konuşmasında BM Güvenlik Kurulu’nun yapısını da eleştirdi.

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nde reform yapılması, Türkiye’nin diğer Müslüman ülkeler ile ilişkileri, Suriye, İdlib, Kudüs gibi konularında aralarında bulunduğu bir dizi konuda görüşlerini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi’nin yapısı, mültecilere ilişkin yaklaşımı konularına da değinen Erdoğan, "Biz kapımıza sığınan hiçbir kardeşimizi eli kanlı katillere teslim etmedik, bırakmadık; 194 ülkenin içinde olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda beş ülkenin dudakları arasına bir dünya mahkum edilemez. Daimi üye, geçici üye bu ayrımın olmaması lazım. Eğer olacaksa 20 üyenin 20'si de daimi üye ve dönüşümlü olacak. Dünyadaki her kıtadan, her inanç grubundan ülkeler bu daimi üyelerin içinde yerini alacak. Bu olduğu zaman adalet olur. Birleşmiş Milletler eğer adaleti tesis edecekse, işte bunu ancak bu şekilde tesis edebiliriz. Aksi takdirde adaleti tesis mümkün değil. Şu anda, Birleşmiş Milletler bunu başarabiliyor mu? Hayır. Bu kadar olaylar oluyor, Suriye sorunu 8 senedir devam ediyor çözebildi mi? Hayır. İsrail, her türlü zulmü yapıyor, verilen kararlar var, bu kararlara rağmen İsrail verilen kararlara uyuyor mu? Ne anlamı oldu bunun? İşte onun için adalet. Suriye halkını hak ve özgürlük mücadelelerinde yalnız bıraktılar ama biz yalnız bırakmadık" diye konuştu.

Türkiye’nin PYD-YPG ve DEAŞ’li terör örgütü üyeleri ile mücadeleyi sürdürdüğünü anlatan Erdoğan, "Şehitler vererek gerçekleştirdiğimiz operasyonlar sayesinde 260 binin üzerinde Suriyeli kardeşimizin vatanlarına dönmesini sağladık. Son İdlib krizinde olduğu gibi, tek bir sivilin dahi burnunun kanamaması için diplomatik alanda yoğun çabalar yürüttük. Bu gayretlerimizin meyvesini almaya da başladık. Bir dönem teröristlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı bölgelerde, bugün Suriyeli çocuklar hiçbir korku duymadan okullarına gidiyor. Afrin’de, El-Bab’da, Cerablus’ta gidiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye'nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye'nin geleceğine kasteden çetelerin kökü kazınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Aynı şekilde ilk kıblemiz Kudüs’ü, işgalcilerin ve Filistinlilere devlet terörü uygulayanların ihtiraslarına terk etmeyeceğiz. İsrail ve Amerikan yönetimlerinin Kudüs’ün izzetini ve onurunu ayaklar altına alan tacizlerine karşı mücadelemizi diplomaside en üst düzeyde vereceğiz" dedi.

Müslüman ülkelerin birlik ve dirlik içinde olamadıklarını belirten Erdoğan, "Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin hepimiz için ibret kaynağı, uyanış vesilesi olması gerektiğine inanıyorum. Müslümanların dünya gündemini işgal eden meselelerde etkilerinin sınırlı olmasının temel sebebi. az önce Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu, mealleri verildi. Ne yazık ki Kur’an-ı Kerim’in bu emrine Müslümanlar uymuyor. Uymadığı için bu parçalanmışlık bizi mahvediyor" diye ekledi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...