İncirlik üssü kapatılacak mı, Cumhurbaşkanı açıkladı 

İncirlik üssü kapatılacak mı, Cumhurbaşkanı açıkladı 

1954 yılında açılan Adana'da bulunan İncirlik Üssü'nün kapatılıp katılmayacağıyla ilgili Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın net açıklamaları dünya gündemine oturdu.

16 Aralık 2019 - 17:06
Sponsorlu Bağlantılar---

Adana'da sınırları içerisinde bulunan şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafedeki İncirlik üssü Türkiye'nin NATO üyeliğinden bir yıl önce, 1951 yılında ABD Mühendislik Grubu olarak isimlendirilen bir ekip tarafından yapıldı ve 1954'te açıldı. O yıldan bu yana tartışmaları devam eden üsle ilgili flaş gelişme yaşandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Kongresi'deki Ermeni Soykırımı kararına ve yaptırım tehditlerine sert tepki göstererek, İncirlik Hava Üssü'nün ABD'nin kullanımına kapatılabileceğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.
ABD Senatosu'nun sözde Ermeni Soykırımı kararına yönelik Erdoğan, "Biz belge ile konuşuyoruz siz karar alsanız ne yazar" ifadelerini kullandı.
ABD iç siyasetindeki kamplaşmanın Türkiye'nin aleyhine sonuçlar ortaya çıkardığını,  ülkede ki bazı çevrelerin Trump'u sıkıştırmak amacıyla bazı konuları istismar ettiklerinin Türkiye olarak farkında olduklarını belirten Erdoğan, ABD Senatosu'nun Ermeni tasarısı kararı sonrası İncirlik ve Kürecik üssü konusunu gündeme getirdi.

İNCİRLİK ÜSSÜNÜ KAPATIRIZ 

"İncirlik üssünün kapatma gibi bir karar söz konusu olursa bu bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız." diyen Erdoğan, "Eğer karşımıza bizim yaptırımlar gibi tedbirlerin hayata geçirilmesi durumunda biz de mutekabiliyet çerçevesinde gereken cevabı veririz. ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması her iki taraf içinde önemlidir." dedi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...