İstanbul’da tahliyenin ardından 4 katlı bina çöktü

İstanbul'da tahliyenin ardından 4 katlı bina çöktü

İstanbul Beyoğlu İmrahor Caddesi üzerinde bir bina temel kazma çalışması sonrasında meydana gelen toprak kaymasının ardından çöktü.

24 Temmuz 2018 - 16:47

İstanbul Beyoğlu İmrahor Caddesi üzerinde bulunan 1994 yılında yapılmış bina bir temel açma çalışması sırasında toprak kayması sonucu çöktü.

Sütlüce'de başka bir inşaatın temel kazması sırasında 1994 yılında yapılan 4 katlı binanın önünde toprak kayması meydana geldi. Binanın altı boşalırken güvenlikg üçleri hemen binayı tahliye etti. Toprak kaymasından bir saat sonra 4 katlı bina herkesin gözü önünde çöktü. Bir anda her tarafı toz duman kaplarken erken tahliye onlarca insanın hayatını kurtardı.

Binanın sahibi Emin Ertürk, "Arda Turan buraya kardeşi adına bir otel inşaatına başladı. Arkadaşlarla istişare ettik. Biz doğma büyüme buralıyız. Buranın kaya yapısını biliyoruz. Uyardık söyledik. Onlar da profesörlerin burada su çekmeden dolayı burada bir şey olmayacağını sıva çatlağı olacağını belirttiğini söyledi. Ama ben onlara bunların emarelerini söyledim. Belirgin bir şekilde açılma oldu. Resimlerini gösterdik. Çağırdık gösterdik. Ben onları uyardım. Bazen hayatta iki kere iki, dört etmiyor. iki kere iki, dört etmedi. Tek sevincim içinde kimsenin olmadığı. Herkesi tahliye edebildik. Şu anda kimseye zarar gelmeden ne olacaksa olsun. Mal ikinci sırada" diye konuştu. 

"BİNA  RUHSATSIZ, İSKANSIZ VE TEMELİNDE SORUN VAR"

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sütlüce'de yıkılmak tehlikesiyle karşı karşıya olan binaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demircan, şöyle konuştu:

"Burada bir istinat duvarı var normalde boşluğun arkasında şu an görmediğimiz bir duvar. Bu duvarın arkasındaki kum aşırı yağmurlardan  şişiyor. Şişince patlıyor. Arkadaki dolgu tamamen yeni yapılan bir inşaatın  çukuruna doluyor. Bu arada hemen arkada şu anda yıkım tehlikesi,  bina 1994'te kaçak olarak yapılmış. Ruhsatsız, iskansız ve temelinde sorun var. Şu anda belediye ve kaymakamlık olarak devletin bütün birimleri olarak tedbirimizi cana zarar gelmesin  düşüncesiyle binaları tahliye ettik şu anda gelişmeleri izliyoruz. Göründüğü gibi artık yaşanabilecek durumda değil özellikle baştaki binayı da tedbiren boşalttık. Kırmızı renkli görünen bina 2008'de yapılmış. Ruhsatlı bir bina olarak yapılmış. Tedbiren onu da tahliye ettik." 

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİLLETVEKİLİ YILMAZ: GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
MİLLETVEKİLİ YILMAZ: GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Samsun Üniversitesi İki Yaşında
Samsun Üniversitesi İki Yaşında