Kadına yönelik olumsuzluk toplumu etkiliyor

Kadına yönelik olumsuzluk toplumu etkiliyor

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleşen panelde şiddetin tüm sosyal boyutlarıyla ele alınması gerektiğine dikkat çekildi.

26 Kasım 2019 - 20:13 - Güncelleme: 26 Kasım 2019 - 20:29
Sponsorlu Bağlantılar---

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) tarafından 'Kadına Yönelik Şiddet' konulu panel gerçekleştirildi.


OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Ardalı moderatörlüğünde düzenlenen panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Samsun Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Tuğba Talay ve ekibi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, kadına yönelik şiddetin eğitimle çözülebileceğine dikkat ç ekti.

Kadına şiddetin olması insanlık adına çok kötü bir gelişme olduğunu vurgulayan Kuran, "Bir toplumda kadını etkileyen olumsuz her şey o topluma da bütünüyle yansıyor. Sağlıklı bir toplum olabilmek, kadına bağlıdır. Bizler de zaten anaerkil dediğimizve kadının toplumda söz sahibi olduğu kültürden geliyoruz. Demek ki bugün toplumlumuzda hâlâ kadına şiddet ile ilgili vakaları görüyorsak bu tablo, kendi öz değerlerimizi belki yitirdiğimizden yahut bu değerlerimizi yeterince kavrayamamamızdan kaynaklanıyor. Kadına ve diğer canlılara yönelik şiddetin eğitimle çözülebileceğini düşünüyorum." dedi.

OKTAM Müdürü Doç. Dr. Hatice Kumcağız, bu kapsamda, kadına karşı şiddeti önlemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik ilk yapılması gereken, kadına karşı şiddet konusunda toplumda bilinç geliştirilmesi olduğunu vurguladı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...