Kedilere Türk Marşı ve Mozart dinletiliyor

Kedilere Türk Marşı ve Mozart dinletiliyor

Samsun'da hizmet veren Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'deki 'Kedi Kasabası'nda barınan kediler yemeklerini Mozart’ ve 'Türk Marşı' dinleyerek yiyor. Nedeni ise yemek saatini hatırlatmak.

24 Ekim 2018 - 11:49
Sponsorlu Bağlantılar---

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi’nin içerisinde oluşturulan 20 dönümlük alan üzerine kurulu 'Kedi Kasabası', sokak kedilerine sıcak yuva oldu.

MÜZİKLE YEMEK SAATİ OLDUĞUNU ANLIYORLAR

Sahipsiz bakıma muhtaç kediler burada kendileri için hazırlanan barınma ve yaşam alanlarında zaman geçiriyor. Alan içerisine kedilerin tekli ya da çoklu halde kalabilecekleri ahşap barınaklar, ahşap köprü, salıncak gibi oyun alanları da bulunuyor. Yaklaşık 400 kedinin bulunduğu kasabada bulunan hoparlörlerden kediler için Beethoven, Mozart ve Vivaldi gibi ünlü bestecilerin klasik eserleri çalınıyor. Ayrıca başlatılan uygulama ile kediler günde iki defa yemek saatlerine Mozart’ın 'Türk Marşı' bestesiyle çağrılıyor. Türk Marşı'nı duyan kediler, belirlenenen beslenme alanlarına gidiyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, müziğin insanlar gibi hayvanlar üzerine de birçok olumlu etkisinin bulunduğu belirterek, klasik müzik uygulamasını yaklaşık 1 yıldır sürdürdükleri söyledi

Merkezde bulunan hayvanların tamamen doğal yaşam alanlarında hayatlarını sürdürdüklerini belirten İşler, "Hayvanlarımızın biz belli bir çalışma alanı içerisindeki eğitimlerini de yerine getirmeye çalışıyoruz. Mesela burada hayvanlarımızın beslenme saatlerinde bu hayvanların alan dışına çıkmış olmasından dolayı tekrar beslenebilmeleri için geri dönüşlerini sağlayabilmek adına bir müzik çalışmasına başladık. Şuan da Mozart’ın Türk Marşı ile birlikte besleme saatinde kediler geliyorlar. Bu müziği çaldığımız da karnı aç olan kediler nerde duyabiliyorsa müziğin sesini, ardından beslenme alanlarına gidiyorlar. Beslenmelerini tamamladıktan sonra dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak için tekrar alan içerisine yayılıyorlar. Bu bir zenginlik. Buradaki amacımız bir kasabadaki tabirimiz böyle bir alanların oluşturulması geliştirilmesinden ziyade sokakta yaşayan hayvanların özgürlüğünün kısıtlanmadan en güzel şekilde yaşama fırsatının verilmesi hedeflenmektedir. Biz Samsun’da Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanı oluşturduk, bu alanın bir zenginlik olduğunu gördük. Sokaklarda mağdur gibi görünen hayvanların tamamını buraya alabiliyoruz burada kısırlaştırıyoruz ve bu alandan sonrada hayvanlar arzu eden hayvanlar bu alan içerisinde kalıyor" dedi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...