Kinoa Samsun’da denenecek

Kinoa Samsun'da denenecek

Güney Amerika'daki And Dağları'nda yetişen ve Türkiye'de Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ekilen Kinoa bitkisi üretimi için Samsun'da denemeler başladı.

14 Mart 2018 - 18:49

Kinoa, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıda Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel, katılımcılara bitkiden elde edilen ürünler ve faydalarıyla ilgili bilgiler verdi. 

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde yapılan Kinoa tanıtım toplantısına Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, ilçe tarım müdürleri, akademisyenler ile çiftçiler katıldı. 
Güney Amerika'daki And Dağları'nda yetişen ve son yıllarda Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ekilen Kinoa hakkında brifing veren Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel, kineo tarımının Türkiye’de giderek yaygınlaştığını belirterek, Samsun’da da deneme ekimlerinin yapıldığını söyledi. Bitkinin Atakum, Havza ve Lâdik ilçelerinde 2 yıldır denenmekte olduğunu ifade eden Temizel, Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılının "Kinoa Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.

Dernek olarak yurt içinde ve yurt dışında üniversiteler ile işbirlikleri yaparak Türkiye’de yeni olan bu bitki türünün ekiminin yaygınlaştırılmasını, yüksek protein içeren bitki ve meyvelerin ithal edilmesinin önüne geçerek üretiminin arttırılmasını amaçladıklarını dile getiren Temizel, “Şuan ülke genelinde 16 bin 500 çiftçi ile çalışıyoruz. Bunun yüzde 35’i ise Trakya’da üretim yapıyor. Son yıllarda Karadeniz bölgesinde de deniyoruz. Kinoa, ülkemizde pek bilinmeyen ama glüten içirmeyen bir bitkidir. Birçok hastalığa karşı etkili olan bitkiden elde edilen 1020 çeşit ürün var. Bunlar Avrupa, Kanada ve ABD pazarlarındaki 21 bin markette satılıyor. Bizim hedefimiz ise bu ürünün üretimini yaygınlaştırıp, Avrupa pazarlarına satmaktır.” diye konuştu.  

Bitkinin hastalıklara karşı önemli fonksiyonları bulunduğuna da değinen Temizel, “Gluten içermediğinden çölyak hastaları için de uygun bir üründür. Kinoa yüksek miktarda protein içerir. Kanser oluşumunu engeller. Kalp-damar sağlığını korur. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Yüksek tansiyona ve diyabete iyi gelir. Bahar alerjisine karşı korur. Antioksidandır. Anne sütünü arttırır. Ameliyat sonrası yaraların iyileşmesini hızlandırır. Yaşlanmayı geciktirir. Kansızlığa iyi gelir. Kabızlığa iyi gelmesi bilinen kinoa faydalarıdır. Diyet yapanlarda kilo aldırmadan vücudun birçok besin ihtiyacını karşılar.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti belediyecilik anlayışını farklı bir noktaya taşıdı
AK Parti belediyecilik anlayışını farklı bir noktaya taşıdı
Türkiye'ye örnek proje
Türkiye'ye örnek proje