Kurtuluş Mücadelesi sırasında yazılan günlük büyük ilgi...

Kurtuluş Mücadelesi sırasında yazılan günlük büyük ilgi görüyor

Samsun Kent Müzesi’nin Milli Mücadele Bölümü’nde bulunan İstiklal Madalyası belgesi ile Kurtuluş Savaşı döneminde kaleme alınmış günlük ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

13 Haziran 2018 - 14:45

Samsun Kent Müzesi’nin Milli Mücadele Bölümü’nde yer alan İstiklal Madalyası belgesi ve Kurtuluş Savaşı döneminde kaleme alınmış günlük ziyaretçileri o günlere götürüyor.

Milli Mücadele komutanlarından Abdülkadiroğlu Naci Efendi’nin Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nin Milli Mücadele Bölümü’nde sergilenen kahramanlık ve fedakarlık örneği göstermesi nedeniyle verilen İstiklal Madalyası belgesi ile Kurtuluş Savaşı döneminde kaleme aldığı günlüğü, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Sorumlusu Sanat Tarihçisi Nilgün Sarıçoban, “Samsun Kent Müzesi’nde Milli Mücadele döneminin anlatıldığı bölümde, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a çıkışı, Samsun’un durumu ve Milli Mücadelede Samsun faktörü panolarla anlatılmaktadır. Necmeddin Cihan’ın müzemize bağışı olan Abdülkadiroğlu Naci Efendi'ye ait olan İstiklal Madalyası belgesi ve Kurtuluş Savaşı döneminde kaleme alınmış günlüğü ile Selanik Atatürk Evi’nden müzemize sergilenmek üzere yollanan matara ve telefon bulunmaktadır. Ülkemizin ve cumhuriyetiimizin tarihine ışık tutan belgeler, yoğun ilgi görmektedir” dedi.

1922'de TBMM'CE VERİLDİ 

Nilgün Sarıçoban, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı döneminde 15’inci Fırka (Tümen) 45’inci Alay, 2’nci Tabur Yedek Subay Yaveri (Yardımcısı) olan Abdulkadioğlu Naci Efendi, kıta başında gösterdiği kahramanlık ve fedakarlığa ithafen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 6 Kasım 1922 tarihinde kırmızı şeritli İstiklal Madalyası’na layık görülmüş” dedi.

 

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'