Kuşkonmaz üretimi desteklenecek

Kuşkonmaz üretimi desteklenecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınmaya destek kapsamında kuşkonmaz üretimini destekleme kararı aldı.

09 Şubat 2018 - 13:20 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 13:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye’nin en büyük Kuşkonmaz üreticisi olan Nomad Tarım yetkilisi Murat Şenbuz'u makamında ağırladı. Kuşkonmaz hakkında detaylı bilgi alan Başkan Yılmaz, istişareler sonucunda kırsalda kuşkonmaz üretiminin desteklenmesi kararlaştırıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projeleri kapsamında Samsun için yeni ve büyük gelir sağlayacak ürün tespiti için yaptığı çalışmalarda dikkatleri üzerine çeken Kuşkonmaz’ın üretimi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar görüşme sonrasında başladı. Samsun topraklarının verimliliğini ‘Taşı eksen taş büyür’ diyerek anlatan Başkan Yılmaz, “Doğu ve batıda olmak üzere en verimli topraklarımızı Çarşamba ve Bafra ovalarımız oluşturuyor. Buralarda tek düzeni ortadan kaldırarak çiftçilerimize alternatif ihracat potansiyeli yüksek ürünleri öğretmeye çalışıyoruz. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığımızın yaptığı araştırmalar sonucunda Kuşkonmaz üretimi için Vezirköprü ikliminin ve toprağının da üretime yatkın olduğunu gördük. Biz ilk olarak Çarşamba ve Bafra’da Kuşkonmaz üretimi için denemelerde bulunacağız. Eğer çalışmalarımız olumlu sonuçlanırsa kırsal kalkınmanın sağlanmasına bir katkıda daha bulunmak için Samsun’da Kuşkonmaz üreticiliğini teşvik edeceğiz“ dedi. 

ÜRETİME HER TÜRLÜ DESTEK TAM

Türkiye’de Kuşkonmaz üretiminin artmasının ihracatı da arttıracağına ifade eden Murat Şenbuz ise, “Biz 510 dönüm dikili alanın ürün aldığımız kısmından yılda 240 ton Kuşkonmaz üreterek Türkiye’nin Kuşkonmaz ihtiyacını karşılıyoruz. Her sene üretimimiz %50 artıyor. Bununla da kalmıyor ürünlerimizi dünya ülkelerine ihraç ediyoruz. Şimdi de tecrübelerimizi Samsun’a yansıtmak istiyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyemiz, Kuşkonmaz Üreticileri Derneği ve firmamızın sürekli olarak istişare halinde olacağı bir süreç içine girdik. Samsun’da yapılacak denemelerin ardından kısa sürede üretime geçileceğine inanıyorum. Bu noktada üretimin arttırılması için de firmamız ve derneğimiz olarak çiftçilere sertifikalı eğitimler ve teknik destek vereceğiz. Ayrıca potansiyel üreticilere fide temininin finansmanı için bankalarla ortak program yürüteceğiz ” diye konuştu.

Başkan Yılmaz ve Nomad Tarım’dan Murat Şenbuz’un yaptığı toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir de hazır bulundu.


 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılırmak Deltası Turizm ve Cazibe Merkezi Olacak
Kızılırmak Deltası Turizm ve Cazibe Merkezi Olacak
'Samsun'u birlikte yöneteceğiz'
'Samsun'u birlikte yöneteceğiz'