Mahkumlara af MHP’nin yasa teklifi mecliste

Mahkumlara af MHP'nin yasa teklifi mecliste

MHP'nin tutuklu ve hükümlülere yönelik af yasa teklifi meclis başkanlığına sunuldu. Hangi mahkumların aftan yararlanacağı teklifte belirtilirken, yasalaşırsa 163 bin kişinin cezası ertelenecek. Af ne zaman çıkacak?

24 Eylül 2018 - 13:40
Sponsorlu Bağlantılar---

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) günledir tartışılan hazırladığı af tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

Kamuoyunda günlerdir tartışılan af konusunda MHP hamlesini yaparak  hazırladığı yasa teklifini meclise sundu. AK Parti'nin sıcak bakmadığı af konusunda hangi tutuklu ve hükümlüleri kapsadığı,  mahkumların aftan yararlanması için hangi şartları taşımaları gerektiği de teklifte belirtildi.

MHP’nin teklifine göre af 19 Mayıs 2018 öncesindeki suçları kapsıyor. 19 Mayıs’a kadar olan suçlarda, 5 yıl şartlı indirim teklif edilirken, yasalaşması halinde ise 162 bin 989 hükümlü aftan yararlanacak.

Yasa teklifinde MHP bir çok suçu kahsam dışında bıraktı. Cinsel saldırı, soykırım, kasten öldürme, çocuk istismarı başta olmak üzere devlete, milli savunmaya, hükümete, Orman Kanunu’na ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar da istisna olarak ayrıldı.

Tutuklu ve hükümlü yakınları af konusunun gündeme gelmesini sevinirken, mağdurlardan ve vatandaşlardan tepkiler yükselmeye başladı. Kişi karşı işlenen suçları devletin af etme yetkisi olamaz yorumları yükselirken, iktidar kanadından da aynı görüşler geldi.

AK Parti af konusuna sıcak bakmadığının altını net bir şekilde çizerken, meclise sunulan teklifin akıbetinin ne olacağı ise şimdiden merak edilmeye başlandı.

15 yıl hapis cezası alan bir kişi cezanın 3'de ikisini yatıyor yani 10 yıl. 5 yıl cezaevinde kalmış ise 5 yıllık afla tahliye olabilecek.

DETAYLI OLARAK AFFI KAPSAMAYAN SUÇLAR

insanlığa karşı suçlar, Soykırım, örgüt, kasten öldürme, kasten öldürmenin nitelikli halleri, insan üzerinde deney, işkence, organ veya doku ticareti, eziyet, cinsel saldırı, neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, cinsel taciz, düşmanla iş birliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, yabancı devlet aleyhine asker toplama, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlamak, devletin güvenliğine ilişkin belgeler, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğini ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslar arası casusluk, yasaklanan bilgileri temin, devlet sırlarından yararlanma hizmetlerinde sadakatsizlik, yasaklanan bilgilerin siyasal ve casusluk maksadıyla açıklanması, taksir sonucu casusluk işlenmesi, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, devletin güvenliği ile ilgili belgeleri bulundurma suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar, Orman Kanunu’ndaki suçlar ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar.

AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

MHP'nin af yasa teklifini sunmasının ardından komisyona sevk edilecek. 1 Ekim'de meclisin açılmasıyla birlikte komisyonda görüşülmeye başlanacak. Komisyonda bir karar çıkarsa yasa teklifi meclise oylamaya sunulacak. Sürecin uaması bekleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...