Model fabrikalar kurulacak

Model fabrikalar kurulacak

Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri illerinde 'Model Fabrika' projelerinin hayata geçirileceğini söyledi.

18 Eylül 2018 - 12:43
Sponsorlu Bağlantılar---

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen 'Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri' etkinliği kapsamında 'Şeffaf Tedarik Zinciri' temalı toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Mustafa Varank, küresel ekonomide yeni bir evreye girdiklerini, bu dönemin kodlarının 'ticaret savaşları' ve 'teknolojik değişim' üzerinden kendini tanımladığını söyledi. 

Bakan Varank, ıesnelerin interneti, yapay zeka, bulut bilişim, büyük veri ve robotik sistemler gibi uygulamalarrı üretimde giderek daha fazla kullanılmaya başlandığını söyledi.

Türkiye'nin sanayide dijital dönüşümü gerçekleştirirken, bir taraftan küresel rekabet iddiasını sürdüreceğini ancak diğer taraftan da kendi hedefleri, imkân ve kabiliyetleri doğrultusunda ilerleyeceğini ifade eren Varank, başka ülkelerin endüstri 4.0, toplum 5.0 gibi yol haritalarını kopyalamak yerine, Türkiye'nin kendi yol haritasını takip edeceğine işaret eden Varank, bunu da 'milli teknoloji', 'güçlü sanayi' vurgusuyla, yüksek katma değerli alanları ve bu alanların alt bileşenlerini milli ve özgün olarak geliştireceklerini dile getirdi. 

5 KENTE 'MODEL FABRİKA' KURULACAK

Varank,  'Dijital Türkiye Yol Haritasını' üç ay önce kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatarak, "Dijital Dönüşüm Merkezleri kuruldu. Bu merkezlerde sanayicilerimiz, deneyimsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri alacaklar. Dijital dönüşümün, teori ve uygulamasını gerçek bir üretim ortamında deneyerek öğrenecekler. Bu kapsamda, Ankara ve Bursa'da Model Fabrikalarımızı Kasım ayında hizmete açıyoruz. 

Bunun yanı sıra, İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri 'Model Fabrika' projelerinin de planlaması yapıldı ve fon kaynakları bulundu. Model fabrikalar, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 Günlük İcraat Programında da yer alıyordu." dedi.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...