Musul’da hem arazide hem de  masada olacağız

Musul'da hem arazide hem de  masada olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var"

18 Ekim 2016 - 13:26
Sponsorlu Bağlantılar---

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de akademik yıl açılışında önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul operasyonunun önemini "Misak-ı Milli’yi kavrarsak Suriye’deki, Irak’taki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız" şeklinde atlattı.

'Eğer bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken, dostlar alışverişte görsün diye söylemiyoruz' diyen Erdoğan, " Bütün diplomatik anlaşmalar hepsi sürüyor, diğer yandan da hazırlıklar devam ediyor" dedi. Erdoğan, "Şimdi de Dabık. Tabii Dabık bizim için tarihi olarak da önemli. DEAŞ şimdi El Bab’a yürüyor. Oraya da ineceğiz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "30 bin kişiyle Haşdi Şabi geliyor diyorlar. Geleceği varsa göreceği de var. Musul'da 2 milyon Arap Sünni-Türkmen var. Biz onları Başika'da eğittik. Biz bunları yaparken, Irak merkezi yönetiminden gelen taleple yaptık. Şimdi ne oldu bu Irak merkezi yönetimine? Hava değişti. Şimdi biz Amerikalı dostlarımızı diyoruz. Bizi bu tezgaha getiremezsiniz" şeklinde konuştu.

YÜKSEK ÖĞRENİM KONUSU

Yükseköğrenim konusunun Türkiye’nin yaşadığı sorunların çözümü için hayati bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Erdoğan, " 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde eğitim meselesini öncelikler sıralamasında en öne aldık. Eğitimde çok büyük reformlar gerçekleştirdik, ilerlemeler sağladık. Eğitim sistemimiz yıllarca yükseköğrenime geçişte yaşanan tıkanıklığın yarattığı sorunlarla boğuşmak zorunda kaldı" dedi.

REKTÖR SEÇİMLERİ

Rektör seçimleriyle ilgili mesaj veren Erdoğan, "Rektörlerin öğretim üyelerinin oylarıyla seçildiği sistemin kendisi bir sorun haline gelmiştir. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi memleketimizin de üniversitelerin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.  YÖK'ten bağımsız ve şeffaf bir kalite kurulu kurulmasını bekliyorum" ifadesini kullandı.

5 ÜNİVERSİTEYE ÖZEL TEŞVİK VERİLECEK

Cumhurbaşkanı, 2006'da kurulan 40 üniversite arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumuna bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edileceğini ve destekleneceğini söyledi.

Destek alacak üniversiteler, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi'nin pilot yükseköğretim kurumları.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Survivor 2021 ne zaman başlayacak? Başvuru alınıyor mu
Survivor 2021 ne zaman başlayacak? Başvuru alınıyor mu
Samsunspor birinci lige yükseldi
Samsunspor birinci lige yükseldi