Nüfus düzeltmelerine yoğun talep

Nüfus düzeltmelerine yoğun talep

İçişleri Bakanlığı'nın ad ve soyadın da yazım veya düzeltmelere mahkeme kararı olmaksızın imkan tanıması başvuruları artırdı.

21 Temmuz 2018 - 17:00

İçişleri Bakanlığı'nın ad ve soyadında yazım veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine olanak tanıyan uygulamasına yoğun talep başladı.

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı Kanun, geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan bu değişiklikle, Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları, il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilecekti.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadının değiştirilmesine yönelik talepleri geçen yıl Aralık ayından itibaren ülke genelinde almaya başladı. Bu kapsamda, ülke genelinde il, ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında 'Karakoyun, Top,  Karpuz, Danabaş, Ördek, Kör, Camuz, Ahmak, Çakal, Malak, Armut, Davul, vb.' 56 bin 212 soyadı, mahkeme kararı aranmaksızın değiştirildi.

Uygulama 2019 yılı sonuna kadar sürecek.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cemal Hasanoğlu
    10 ay önce
    Efendim ben 01/06/1999 Tarihin..Efendim ben 01/06/1999 Tarihinde soyisim değiştirdim şimdi eski soyismimi alabilirmiyim? Bilgisi olan cvp yazarmı SAYGILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser