Oğluna ilaç bulamadı yardım bekliyor

Oğluna ilaç bulamadı yardım bekliyor

Samsun'da Epilepsi hastası oğluna eczanelerde 20 gündür ilaç bulamayan anne, yardım bekilyor.

25 Temmuz 2018 - 18:08

Samsun'da Sibel Tanrıkulu, 9 yaşındaki epilepsi hastası oğlu Onur Ayral’ın (9) kullandığı ilacı yaklaşık 20 gündür eczanelerde bulamayınca yardım çağrısı yaptı.

Tekkeköy ilçesinde yaşayan ve eşi inşaat işçisi olan Sibel Tanrıkulu, ilk evliliğinden olan oğlu Onur Ayral, doğuştan epilepsi hastası olması nedeniyle tedaisinde kullandıkları ilacı yaklaşık 20 gündür eczanelerde bulamadığını söyledi. 9 yıldır oğlunun bu ilacı kullandığını, ancak son dönemde ilacın Samsun'da eczanede satılmadığını dile getiren Tanrıkulu, "Oğlum bu ilacı yaklaşık 20 gündür kullanamıyor. Şu anda bu ilacı hiçbir yerde bulamıyoruz. Oğlum sürekli nöbet geçiriyor. Ben yardım istiyorum. Oğlum bu ilaç olmadan düzelemiyor. Kullandığı başka ilaçlar da var ama o ilaç oğlumun ağrılarını kesiyordu, rahatlatıyordu. Doktoruna sorduğumuzda bu ilacı mutlaka kullanması gerekitğini söyledi. Çocuğumun nöbet geçirmesi, burnunun kanaması, ağzından kan gelmesi beni korkutuyor. Bu ilacın bir an önce bulunmasını istiyorum" diye konuştu.

İLAÇ TÜRKİYE'DE YOK

Söz konusu ilaçla ilgili bilgi veren 6'ncı Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, "Bu ilaç piyasadan kaldırılmadı, sadece piyasada zor bulunan bir ilaçtır. Bu ilaç şu anda Türkiye'de yok. İlacın neden olmadığı firmasından öğrenilebilir. Bizim tahminimiz ilaç fiyatlarının Euro üzerinden alınması ve Euro'nun da yükselmesi nedeniyle olabileceğini düşünüyoruz. Ama daha farklı bir durum varsa onu ancak firmasından öğrenebiliriz. Bu ilaç çok zamandan beri olmayan bir ilaç değil. Bu ilaca alternatif olarak birebir aynısı yok. İlaç epilepsi ve migren tedavilerinde kullanılıyor. Yani hasta doktoruna gidecek, bu ilacı bulamadığını söyleyecek, doktorda eğer ilacın değiştirme imkanı varsa değiştirir ama illaki o ilaç kullanılacaksa o zaman sıkıntı oluşur" diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de  Koronavirüs önlemleri arttı 
Türkiye'de  Koronavirüs önlemleri arttı 
Cezaevinden kaçtı yine uyuşturucu sattı
Cezaevinden kaçtı yine uyuşturucu sattı