OKE’den kara propaganda faaliyetlerine tepki

OKE'den kara propaganda faaliyetlerine tepki

OKE'den Samsun’un Çarşamba ilçesinde yapımı devam eden literatürde çevreci ve yeşil santral kategorisinde bulunan Biyokütle Enerji Santrali’ne yönelik yürütülen algı operasyonları hakkında bilgilendirme yapıldı.

07 Haziran 2020 - 14:38 - Güncelleme: 07 Haziran 2020 - 14:42
Sponsorlu Bağlantılar---

Oltan Köleoğlu Enerji’den (OKE) yapılan açıklamada Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Eğercili Mahallesi’nde kurulmakta olan ve literatürde çevreci ve yeşil santral kategorisinde bulunan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’ne (BES) bazı gruplar tarafından haksız bir şekilde kara propogandaların sürdüğüne dikkat çekildi.

Son olarak hafta içinde Çarşamba ilçe merkezinde, içerisinde doğruluk payı olmayan bilgilerin yer aldığı ve lösemili çocukların resimlerinin kullanıldığı broşürler dağıtıldı.Tamamen gerçek dışı ifadeler kullanılarak halka korku salmak amacıyla hazırlanırken, maksatlı bir şekilde lösemili çocukların resimlerinin de kullandığı broşüre halk “İstismarın da bu kadarı olmaz” diyerek tepki gösterdi. 

‘Biyokütle Yenilenebilir Enerji Kaynağı Değildir’ ibaresi kullanılarak hazırlanan broşürde, BES ile ilgili bilgilerin tamamen ters şekilde yer alıyor olması da bunu hazırlayanların niyet ve hedeflerini açık açık ortaya koyuyor. BES’ler, dünyada bütün resmi kaynaklarda, Yenilenebilir Enerji olarak ‘yer alan, aynı zamanda tüm çevreci yapılartarafından yeninesil enerji olarak destekleniyor. Art niyetli ve yatırım karşıtı olanların iddialarınınaksine, bitkisel atıkları yakarak elde edilen elektrik üretimi olması sebebi ile temizlik yapan enerji olarak da tarif ediliyor. Türkiye’de hem çevresi, hem de ilave ekonomik kazanımlar sağlayan biyokütle enerjisine karşı yürütülen bu kirli kampanya, konusunda uzman bir çok kişi tarafından da akıl almaz davranış olarak adlandırılıyor.Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi hesabından yayınladığı ‘Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ içerisinde Biyokütlede yer alıyor.

Ayrıca, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde de yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojilerinde, ‘Biyokütle Enerji Dersi’01 kodu ile Ziraat Mühendisi öğrencilerine okutuluyor.Anakara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin hazırladığıyenilenebilir enerji kaynakları raporunda yer alan bilgilerde orman ve tarım ürünleri ile tarımsal ve hayvansal atıkların dahil olduğu biyokütle enerjisinin Türkiye’nin tüm bölgelerinde yapılabileceği belirtiliyor.Sadece Almanya’da 1172 tane biyokütle santralinin yer aldığı bildiriliyor. Dünyanın atık sera gazı emisyonlarında önemli azalmalar sağlamak veatıkların imhası problemini ortadan kaldırmak için temiz enerji biyokütleye yöneldiğine işaret ediliyor. Ancak tüm bu gerçeklere rağmen, Türkiye’nin enerji bağımlılığının ortadan kalkmasını istemeyen tamamen yalan ve iftira üzerine kurulu hareket eden kara propoganda sahiplerinin ısrarları akıllarda soru işaretleri de bırakıyor.

ÇARŞAMBA ÇEVRE VE ÇİFTÇİLER DERNEĞİ NE İÇİN KURULDU?

Gerçek bilgiler içermeyen büroşürler dağıttığı öne sürülen Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği’nin 02.12.2019 yılında kurulmuş olması da akıllarda diğer soru işareti oluşturduğuna dikkat çekildi. Oltan Köleoğlu Enerji’nin (OKE)Çarşamba’ya yapacağı temiz enerji kaynağı olan biyokütle enerji santralinin yatırım tarihleri ile aynı zamanlara denk gelmesinin,  bunların özellikle bu karşıtlık için mi kurdurulduğu sorusunu da akıllara getiriyor.Broşürde yer alan yanıltıcı ifadelerden biri de, çiftçiye ve bölgeye sağlayacağı ekonomik katkının manipüle edici ifadelerle faydasız olduğu algısını oluşturmak.

AFYON VE ÇORUM’DA 25 BİN ÇİFTÇİYE DOIĞRUDAN EK GELİR
Oysa halihazırdaOKE’ninAfyon ve Çorum BES’lerinde toplamda 25 bin çiftçiye doğrudan ek gelir sağlanıyor. Her yıl ürün hasadından sonra anız yakımı ile yoğun hava kirliliğinin ve yangınların önüne geçiliyor. Bu gerçeklere rağmen aynı zamanda temiz enerji kaynağı olan biyokütle enerji santralinin sanki felaket makinası algısının oluşturulmaya çalışılması ile bu çevrelerin kimin ekmeğine yağ sürmeye çalıştıkları da halkın merak ettiği durumlardan biri.Broşür veya başka araçlarla halka yanlışbilgileri yayarak, Samsun’a ve Çarşamba çiftçilerine her açıdan ekonomik katkı ve sosyal fayda sağlayacak olan temizenerji biyokütle santrali yatırımının önüne geçilmesine bir anlam verilemiyor. 
Kamu yararının ve milli menfaattin önde olduğu bu yatırımların, halkı kaygıya sürükleyen yöntemlerle engellenmeye çalışanlar, gelecekteki yatırımlara da dolaylı olarak engel teşkil ediyorlar.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...