OMÜ’nün yeni rektörü Yavuz Ünal oldu

OMÜ'nün yeni rektörü Yavuz Ünal oldu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) rektörlüğüne ilahiyat fakültesinden Prof. Dr. Yavuz Ünal atandı. Yavuz Ünal Kimdir?

14 Ağustos 2020 - 00:33
Sponsorlu Bağlantılar---

Cumhurbaşkalığı genelgesiyle 16 üniversitenin rektörü belli oldu. Ondokuz Mayıs Üniverstesi Rektörlüğüne ise OMÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Ünal atandı.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal kimdir?

 

Yavuz Ünal Kimdir?
Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı iken, görevlendirme yolu ile Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Prof. Dr. Yavuz Ünal Hocamızı yakından tanıyalım.

1963 yılında Ordu'nun Fatsa ilçesi Ilıca köyünde doğan Yavuz Ünal, İlk ve Ortaokulu Ilıca köyünde , liseyi ise Fatsa İmam-Hatip Lisesinde okudu.

1983 yılında girdiği OMÜ. İlahiyat Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Aynı yıl Mardin İmam-Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmeni olarak göreve başladı.

1990 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi’ne Hadis Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1993 yılında “Cumhuriyet Türkiye’si Hadis Çalışmaları” adlı teziyle Yüksek Lisansını, aynı yıl katıldığı Doktora programını 1997’de “Rivayetlerin Hz. Peygamber’e Aidiyetini Tespit ve Değerlendirmede Aklın Rolü” adlı teziyle bitirdi.

1998 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim dalına Yrd. Doç. olarak atandı. 2002 yılında Doçent, 2008 yılında da ise profesör oldu.

2008 yılında DİB Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçilen Ünal, IV. Din Şurasının Genel Sekreterliğini yaptı. Ayrıca Samsun OMÜ İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi 2009-2012 yıllarında Samsun İlahiyat Fakültesinin dekanlığını yaptı.

Hem Diyanet İşleri Başkanlığının ve hem de OMÜ’nün stratejik plan komisyonunun üyesi görevlerini sürdürdü. Ordu Üniversitesinin 2015-2019 döneminde yönetimine talip olarak rektör adayı oldu. 16 Ağustos 2013’te atandığı Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı'nı yaptı.

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanıyken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı’na ataması yapılan Prof. Dr. Yavuz Ünal, koordinatörlüğünü ve metin yazarlığını üstlendiği, Yüzyılın İslam Kültür Hizmet Ödülü’ne layık görülen 7 ciltlik “Hadislerle İslâm” adlı esere yaptığı katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül aldı. 

Yavuz, şuan OMÜ'de öğretim üyeliği görevini sürdürüyordu.   

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...