Operasyon yakın Suriye’de barış koridoru oluşturulacak

Operasyon yakın Suriye'de barış koridoru oluşturulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla başlattığımız süreci, inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin huzur, esenlik, güven içinde yaşayacağı bir Barış Koridoru’nu kurmuş olacağız." dedi.

06 Ağustos 2019 - 17:25
Sponsorlu Bağlantılar---

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükelçilere Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde öğle yemeği verdi.
Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelenekselleşen Büyükelçiler Konferansı’nın hariciye teşkilatıyla beraber diğer kurumlar için de geniş bir istişare zemini sunduğunu söyledi.

"SURİYE’NİN KUZEYİNDEKİ TERÖR BATAKLIKLARI KURUTULACAK"

Türkiye’nin NATO üyeliğini, Avrupa-Atlantik savunmasının temel taşı ve güvenlik politikalarının ana sütunu olarak gördüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin NATO müttefiki ve stratejik ortağı ABD’den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını beklediğini tekrarladı.
Türkiye’nin, müttefikleriyle veya müttefikleri olmadan, milli bekasına yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Suriye’nin kuzeyindeki terör bataklığını kurutmak ülkemizin en öncelikli meselesidir.  Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahlarıyla büyütülen bu yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez. Şayet bugün gerekeni yapmazsak Allah korusun yarın bunu daha ağır bedeller ödeyerek yapmak zorunda kalırız. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla başlattığımız süreci, inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin huzur, esenlik, güven içinde yaşayacağı bir Barış Koridoru’nu kurmuş olacağız. Atacağımız bu adımla, hem ülkemizi hem de Avrupa’yı, Suriye kaynaklı düzensiz göç baskısından kurtarmayı hedefliyoruz. Böylece, 8 yıldır vatan hasreti çeken Suriyeli muhacirlerin ülkelerine geri dönüşlerini de hızlandırmayı amaçlıyoruz.”

"TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ VE NATO"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin güvenliğinin NATO ve tüm bölgenin güvenliği demek olduğunu vurgulayarak S-400’lerin NATO’ya ve F-35’lere zarar vereceğine dair hiçbir somut veri olmadığını, daha önce NATO ve AB üyesi birçok ülkenin Rusya’dan benzer hava savunma sistemleri satın aldıklarını anımsattı.
 Irak’ın barış, huzur ve güvenliğine de özel önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına verdikleri önemi sözde değil, eylemlerle de ortaya koyduklarını vurguladı.

 "TÜRKİYE’Yİ HAYALLERİ VE HEDEFLERİYLE MUTLAKA BULUŞTURACAĞIZ"

Türkiye’yi gelecek yıllarda dünya siyaset ve ekonomi çerçevelerinin en önemli buluşma, konuşma, tartışma, fikir üretme merkezi hâline getirmek için çeşitli adımlar atacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte büyükelçilerin gayretlerinin belirleyici olacağını, son 17 senede diplomatların özverili çalışmalarının Türkiye’nin önünde yepyeni ufuklar açtığını, Türk dış politikasına güç, itibar kazandırdığını kaydetti.
“Türkiye’yi hayalleri ve hedefleriyle mutlaka buluşturacağız” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimizin ve Cumhurbaşkanlığı’nın yurt dışındaki temsilcileri olarak mesleki tecrübeleriniz, yetkinliğiniz, özveriniz ve görev bilincinizle hem sahada hem de masada her engeli aşacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

"FİLİSTİN MESELESİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin meselesine değinerek, ‘İsrail’in hukuk tanımayan işgal, zulüm ve yıkım politikasının yanı sıra, bazı dış aktörlerin müdahaleleri de barış umutlarını baltalıyor. 1967 sınırları temelinde Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulması ve tanınması artık bir tercih değil, mecburiyettir. Türkiye olarak Filistin meselesinde sonuna kadar adalet ve hakkaniyeti savunmaya devam edeceğiz. İlk kıblemiz, göz bebeğimiz Kudüs’ü işgalcilerin insafına asla terk etmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...