• Reklam
  • Reklam
Paha biçilemeyen 300 yıllık altın varaklı şecere

Paha biçilemeyen 300 yıllık altın varaklı şecere

İstanbul'da gerçekleşen tarihi eser operasyonunda paha biçilemeyen 300 yıllık altın varaklı şecere ele geçti.

30 Mart 2018 - 18:40

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Fatih ve Zeytinburnu'nda gernçekleştirdiği operasyonda  Osmanlı dönemine ait altın varaklı şecere, okuma çubuğu ile Budist manastırlarında bulunan tantra adındaki kutsal veda metinleri ele geçti.

Tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılacağı bilgisi üzerine emniyet güçleri harekete geçti. Zeytinburnu ve Fatih'teki adreslerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramalarda 1700'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Osmanlı dönemine ait altın varaklı şecere, okuma çubuğu ile Budist manastırlarında bulunan tantra adındaki kutsal veda metinleri bulundu. M.A., M.A., H.A. ve N.A. gözaltına alınırken tarihi eserleri incelenmesi için Topkapı Sarayı Müzesi'ne gönderdi.

Yapılan incelemede şecerenin bu zamana kadar bulunan en uzun şecere olduğunu, yaklaşık 300 yıl önce altın varaklarla hat sanatıyla arapça el yazması olarak yazıldığını, 8 metre 30 santim uzunluğunda ve 30 santim genişliğinde olduğu öğrenildi.  Şecerede Hz.Adem'den başlayıp Hz.Muhammed'e kadar bütün peygamber soylarının madalyonlar içinde yazıldığı, 4 halifenin , Hz. Fatma'nın ve 12 imamın isimlerinin bulunduğu tespit edildi.  Eserde Kuran-ı Kerim'den pek çok ayet ve surenin bulunduğu tespit edildi.

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser