Resmi evraklar güneş altında kurutmaya alındı

Resmi evraklar güneş altında kurutmaya alındı

Samsun’un Canik ilçesinde iki ay önce yeni binasına taşınan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binasının arşiv deposu su basınca binlerce evrak zarar gördü. Kurtarılanlar güneşin altında kurutmaya alındı.

28 Haziran 2018 - 10:58

Samsun'un Canik ilçesinde yaklaşık iki ay önce hizmete giren Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yeni hizmet binası, su borusunun çatlak olduğu fark edilemeyince sular altında kaldı. Ramazan Bayramı sırasında meydana geldiği öğrenilen olay günler sonra fark edildi. Islanan evraklar binanın önünde adeta sergi gibi açılarak güneşte kurutulmaya çalışıldı. TÜM EVRAK SULAR ALTINDA Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı Canik SGK binasının arşivini su bastığını fark eden kurum çalışanları büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Kurumun tüm evraklarının arşivlendiği zemin katına giren görevliler, evrakların sular altında kaldığını görünce durumu hemen yetkililere haber verdiler. Kurum çalışanları ıslanan evrakları alelacele binanın arka tarafına taşıyarak, yırtılmalarını ve zarar görmelerini engellemek için ellerinden geleni yaptılar.

EVRAKLARI GÜNEŞTE KURUTTULAR

Birçoğu hastane faturaları ile sigortalıların ilaç faturalarından oluşan evrakları kurutabilmek için tüm arşivi dışarıya çıkaran kurum personeli, tüm evrakları tek tek açarak güneşte kurumaya bıraktılar. Güneşte kurumaya bırakılan evrakların bir sergi gibi sıralanması sırasında ise, rüzgarda uçup gitmelerini engelleyecek bir önlem alınmaması da dikkatlerden kaçmadı. SU BORUSU ÇATLAKMIŞ Yapılan incelemede ise SGK'nın Canik binasının arşiv deposunda su baskınının, çatlak olan su borusundan kaynaklandığı tespit edildi. Tüm evrakların taşınmasının ardından çatlak su borusu onarılırken, kurutulan evraklar ise yeniden arşiv deposuna kaldırıldı.

İŞLEMLER AKSADI

Öte yandan arşiv bölümünün sular altında kalması nedeniyle bazı vatandaşların işlemleri de yapılamadı. Kurum görevlileri arşiv ihtiyacı duyulan işlemlerde, sigortalılara birkaç gün sonra yeniden gelmeleri için yönlendirme yaptı.

ÜNAL KAYA: BİR SIKINTI KALMADI

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ünal Kaya olaydan üzüntü duyduklarını belirterek, binanın arşiv bölümünden geçen su borusunun çatlak olması nedeniyle bu sıkıntıyı yaşadıklarını belirtti. Çatlak olan su borusunun onarıldığını ve ıslak olan evrakların da kurutulduğunu belirten Kaya, "Herkesin başına gelebilecek bir durum. Sorunu çözdük. Herhangi bir sıkıntı kalmadı" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser