• Reklam
  • Reklam
Samsun’dan 1915’e yolculuk

Samsun'dan 1915'e yolculuk

Samsun İlkadım İlçe Belediyesi'nin organizasyonunda Birinci Dünya Savaşı’nda destanın yazıldığı Çanakkale’ye vatandaşlar geziye gönderiliyor.

09 Nisan 2018 - 11:10

Samsun İlkadım İlçe Belediyesi düzenlenen turlar kapsamında Atatürk’ün ilk adımını atarak Milli Mücadele’yi başlattığı 19 Mayıs kentiden, Birinci Dünya Savaşı’nda destanın yazıldığı Çanakkale’ye vatandaşları gönderiyor.
İki yıl boyunca düzenli olarak ‘Çanakkale-Bursa Gezisi’ni organize ettiklerini ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Vatandaşların geçmişini daha yakından ve yerinde görerek tanıması gerektiğini belirtti. Tok, Samsun İlkadım’dan selam, sevgi ve minnet duygularını götürmek üzere vatandaşları haftada iki sefer 4 otobüsle Çanakkale’ye uğurladıklarını kaydetti.

Belediye tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen Çanakkale-Bursa Gezisine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Belediyenin bu hizmetinden çok memnun kaldıklarını dile getiren vatandaşlar İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a bu kültür gezilerinden ötürü teşekkür ediyor.

Çanakkale’yi herkesin görmesi gerektiğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “İlkadım’dan Çanakkale’ye gezi programlarımız özel bir anlam taşıyor. Kurtuluş mücadelesi meşalesinin ateşlendiği İlkadım’dan, büyük bir destanın yazılarak zaferle sonuçlandığı Çanakkale’ye düzenlediğimiz seferler aynı inanç ve ruhu temsil ediyor. Çanakkale Zaferi, sadece Türk tarihi açısından değil, bütün dünya milletlerine örnek olacak büyük bir zaferdir. Ülkemizin her şehrinden her köyünden binlerce evladın vatan müdafaası için canını hiçe sayarak mertebelerin en büyüğü şehitlik mertebesine erişmiştir. Bu inanç ve ruhla büyük bir zaferle sonuçlanan Çanakkale Muharebesi, tarihin en önemli başarılarından olmuştur. Bu manada kültür gezilerimiz kapsamında vatandaşlarımızın "Çanakkale Savaşı'nda atalarımızın ve dedelerimizin hangi şart ve ortamlarda düşmana karşı nasıl bir mücadele verdiğini, hangi imkan ve şartlarda çarpıştığını yerinde görmesini ve o ruhu yaşamasını istedik.” diye konuştu.
 

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sorunlara ortak çözüm
Sorunlara ortak çözüm
Samsun'da doğu ve batıya 1'inci sınıf sanayi siteleri
Samsun'da doğu ve batıya 1'inci sınıf sanayi siteleri