• Reklam
  • Reklam
Samsun külliye ve cami ortaya çıktı

Samsun külliye ve cami ortaya çıktı

Samsun İlkadım Belediyesi tarafından Selçuklu mimarisi ile yaptırılan ve bittiğinde Karadeniz’in en büyüğü olacak Camii ve Külliye silüeti son halini aldı.

27 Şubat 2018 - 19:37

Samsun İlkadım Belediyesi tarafından Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarında Selçuklu mimarisi ile yaptırılan, bittiğinde Karadeniz’in en büyüğü olacak camii ve külliye silüeti son halini alıyor.

Camii ve Külliyesinde Camii kısmında sona yaklaşılıyor. Bu yıl Ramazan ayı içerisinde namaz kılınacak hale getirileceğinin sözünü veren İlkadım Belediye Başkanı Tok, dev eserde her aşamayı yakından takip ediyor. Selçuklu Mimarisi ve Türk İslam coğrafyasının izlerini taşıyan eser mimarisinin yanı sıra hizmetleri ile de örnek olacak.

ANA ŞEKLİ ORTAYA ÇIKTI

Farklı mimari yapısı ile örnek olacak olan Camii ve Külliye’nin Sivas’tan getirilen doğal kesme taşlar ve ahşap ile yapılan camii kısmı Ramazan’a yetişecek şekilde devam ediyor. Tamamen ahşaptan oluşan çatı ve kubbe kısmı ise tamamlanmak üzere. Kubbe iskeletinin tamamlandığı camide kesme taşlarla yapılan minarede yükselmeye devam ediyor. Tek tek el işçiliği ile kesilerek bir birine geçirilen taşlar özel bir karışımdan olan harç ile bir birine tutturularak minare yapılıyor.

ÖNEMLİ BİR MİMARİ ORTAYA ÇIKACAK

Doğal taş ve ahşap ile yaşayan bir mekan yapmak istediklerini belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; “Bu eser bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü bu eser tamamlandığında sadece mimari bir başarı olmayacak, cemaati, ilim ve irfan öğrenen talebeleri, sosyal bir kullanıcı kitlesi ile adeta yaşayan ve büyüyen bir mabet olacak. Bu nedenle Camii ve Külliyeye bir projeden çok daha öte bir bakış açısıyla yaklaşıyorum. Her aşamasında, her fırsatta burada olmaktan, çalışmaları yakından takip etmekten mutluluk duyuyorum. 100 yıl sonra bile ayakta kalacak muhteşem bir yapıt olarak inşa ettiğimiz eser tüm yurttan ziyaretçi çekecek. İlkadım’ı Karadeniz’in yıldızı yapmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Bu eşsiz eserimizin de camii kısmını 2018 yılı Ramazan ayında vatandaşımızın hizmetine sunmak için söz vermiştik. Şu an için inşaat sürecimiz verdiğimiz sözü tutabilecek konumda ilerliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saathane Meydanı araç trafiğine açılacak
Saathane Meydanı araç trafiğine açılacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin kaptanı olacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin...