Samsun milletvekilleri belli oldu

Samsun milletvekilleri belli oldu

24 Haziran milletvekili seçimleri Samsun'da, AK Parti ve MHP'nin zaferi ile sonuçlandı. Tüm siyasi partiler içerisinde oyunu arttıran tek parti MHP oldu. AK Parti yüzde 51,9 oranında oy alarak Samsun'da 5 milletvekili çıkardı. AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'a Samsun'dan yüzde 66.6 oranında destek geldi 

25 Haziran 2018 - 01:20

24 Haziran milletvekili seçimlerinde AK Parti Samsun'da yüzde 51.9 oy alırken, MHP 1 Kasım 2015 genel seçimlerine göre yüzde 4.5 arttırarak yüzde 16.4'ya çıkardı. CHP yüzde 17.3, İYİ Parti ise yaklaşık yüzde 11 oy aldı. Buna göre AK Parti Samsun'da 5 milletvekili, CHP 2, MHP 1, İYİ Parti ise 1 milletvekili çıkardı. 

AK PARTİ 5 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI 

24 Haziran milletvekili seçiminde Samsun'da, AK Parti yüzde 51.9, CHP yüzde 17.3, MHP yüzde 16.4, İYİ Parti ise yüzde 11 oranında oy aldı. Buna sonuçlarla AK Parti Samsun'da 5 milletvekili çıkardı. Böylece AK Parti'nin Samsun milletvekilleri Dr. Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı oldu. 

CHP’NİN OY ORANI DÜŞTÜ 

24 Haziran seçiminde CHP, 1 Kasım 2015'teki genel seçimlerde aldığı yüzde 20.4 olan oy oranını ise yüzde 17.4’e düşürdü. Bu sonuçla birlikte CHP Samsun'da 2 milletvekili çıkarmayı başardı. CHP'nin Ankara'ya gönderdiği milletvekilleri ise Kemal Zeybek ile Neslihan Hancıoğlu oldu. 

MHP OYLARINDA SÜRPRİZ ARTIŞ 

MHP ise 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun'da oy oranını sürpriz bir şekilde arttırdı. Buna göre 1 Kasım seçimlerinde Samsun'da yüzde 12.5 oy alabilen MHP, dün yapılan milletvekili seçiminde ise yüzde 16.4 oy almasına rağmen, D'hont sistemi gereğince Ankara'ya 1 milletvekili gönderebildi. MHP'nin ilk sıradaki milletvekili adayı aynı zamanda MHP Grup Başkanvekili de olan Erhan Usta, Samsun'u TBMM'de temsil etme yetkisi aldı. 

İYİ PARTİ’DEN BİR MİLLETVEKİLİ 

İlk kez 24 Haziran seçimlerinde siyaset sahnesine giren İYİ Parti de Samsun'da yaklaşık yüzde 11 oranında oy alarak barajı geçti ve meclise bir milletvekili gönderme olanağı buldu. Buna göre İYİ Parti'nin Samsun Milletvekili Bedri Yaşar oldu. 

ERDOĞAN’A DESTEK YÜZDE 66.6 

24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise beklendiği gibi Samsun'dan en büyük destek Cumhurbaşkanı ve AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a geldi. Erdoğan 24 Haziran'da Samsun'dan yaklaşık yüzde 66.6 oranında destek aldı. Millet ittifakı içerisinde yer alan CHP'nin Milletvekili Adayı Muharrem İnce'ye yüzde 23.1, İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener 8.9 oranında oy aldı. 16 Nisan 2017 referandumunda Samsun'da evet yüzde 63.55, hayır oyları ise yüzde 36,45 oranında çıkmıştı. 

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser