Samsun sağlık yatırıma doydu

Samsun sağlık yatırıma doydu

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Samsun'un sağlık yatırımlarının şuan 30 yıllık süreye denk geldiğini, yıllar içinde hiç bir yatırım sorunu yaşanmayacağını söyledi.

08 Haziran 2018 - 15:42

Samsun’daki sağlık yatırımları hakkında İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç’tan brifing alan Bakan Demircan, kentteki sağlık yatırımları için önemli bilgiler verdi. Demircan, sağlık yatırımlarının tamamlanmasının ardından 1,5 milyar TL’lik sağlık yatırımına kentin kavuşmuş olacağını kaydetti.

ŞEHİR HASTANESİ BÜYÜK AVANTAJ

Demircan, son durum ve planlamalar hakkında şu bilgileri verdi: 

18 firmanın başvurduğu ve ön yeterlilik ihalesi 11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Samsun Şehir Hastanesi’nin temeli bu yıl atılacak. 
Kamu Özel ortaklığı yöntemi ile yapılacak 234.000 m2 alan üzerine yapılacak Şehir Hastanesi bünyesinde 300 Yataklı KVC ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve 200 yataklı bir Onkoloji Hastanesi yer alacak. 
Proje çalışmaları tamamlanan şehir hastanesinin 809 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.  

FİZİK TEDAVİ İLE ADLİ PSİKİYATRİ HASTANESİ

Şehir Hastanesi yerleşkesinin yanında 116.000 m2 arsa alanı üzerine 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 100 Yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi yapılacak. 
26 Ağustos 2016 tarihinde sözleşmesi yapılan ve yer teslimi aşamasında olan 100 milyon TL maliyetli bu iki projenin 2 yıl içinde hizmete sokulması planlanıyor. 

TEKKEKÖY DEVLET HASTANESİ

60.514 m2 arsa alanı üzerine yapılacak Tekkeköy Devlet Hastanesinin arsa tahsis işlemleri tamamlandı. 
26 Temmuz 2018 tarihinde yapım ihalesi yapılacak olan hastane bünyesinde 27 yoğun bakım yatağı, 15 cihazlı bir diyaliz ünitesi, 7 ameliyathane, 75 poliklinik, 5 yataklı bir evde sağlık birim ve diyabet merkezi de bulunacak.

ATAKUM DEVLET HASTANESİ

76.296 m2 alana inşaat edilecek ve uygulama projesi hazırlanmış olan Atakum Devlet Hastanemizin yapım ihalesi 25 Temmuz 2018 gerçekleştirilecek. 

SALIPAZARI DEVLET HASTANESİ

11.822 m2 alan üzerine kurulacak Salıpazarı Devlet Hastanemizde arsa tahsisi ve uygulama projeleri tamamlandı. 
21 Haziran 2018 tarihinde yapım ihalesi gerçekleştirilecek olan hastanemizde 3 ameliyathane, palyatif bakım merkezi, yoğun bakım merkezi ve 8 cihazlı bir diyaliz ünitesi de bulunacak. 

19 MAYIS DEVLET HASTANESİ

6.317 m2 alan üzerine kurulacak 19 Mayıs Devlet Hastanemizde arsa tahsisi ve uygulama projeleri tamamlandı.
20 Haziran 2018 tarihinde yapım ihalesi gerçekleştirilecek hastanemizde 2 ameliyathane, palyatif bakım merkezi, yoğun bakım merkezi ve 5 cihazlı bir diyaliz ünitesi de bulunacak. 

KAVAK DEVLET HASTANESİ

8.545 m2 arsa alanına sahip olacak Kavak Devlet Hastanemizde arsa tahsisi işlemleri tamamlandı. Proje ihalesi de yapılıp uygulama projesi tamamlanan hastanemizin yapım ihalesi 21 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. 

ALAÇAM – YAKAKENT DEVLET HASTANESİ

14.194 m2 alan üzerine kurulacak Alaçam – Yakakent Devlet Hastanemizde arsa tahsis işlemleri tamamlandı, hastanemizin proje ihalesi çalışmalarına başlandı. 

SBÜ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ EK POLİKLİNİK BİNASI

SBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Binasının yerleşkesinin yanında yapılacak 127 odalı Ek Poliklinik binasının yapımıyla ilgili 20 Nisan 2018 tarihinde sözleşme yapıldı. 
37 milyon TL yapım bedeli olan poliklinik binamız bünyesinde 127 poliklinik odası dışında ayrıca 25 kişilik 5 derslikten oluşan bir kreş, arşiv, kafeterya ve mescit alanları dışında 410 kişilik de yemekhane bulunacak.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Poliklinik binasının 20 Aralık 2019 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor. 

SBÜ EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ NÜKLEER TIP MERKEZİ

2200 m2 alanda zemin + 1 katlı olarak planlanan Nükleer Tıp Merkezimizin 21 Şubat 2018 tarihinde proje ihalesi yapıldı. 
Yapım ihalesinin 27 Temmuz 2018 tarihine planlandığı Nükleer Tıp Merkezimiz tamamlandığında bünyesinde 3 adet iyotlu tedavi odası, PET / CT ve Gama Kameralı Görüntüleme odası bulunacak.

ÇARŞAMBA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

3.181 m2 alan üzerine yapılacak 20 Ünitlik Çarşamba Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin 03 Nisan 2018 tarihinde proje ihalesi yapıldı. 
Mevcut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binası yıkılmadan aynı alan içerisinde projelendirilecek yeni merkezin yapım ihalesi çalışmalarına devam ediliyor. 

BAFRA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ

Eski Bafra Devlet Hastanesi arsasında yapılacak Bafra Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde 50 ünitlik bir diş bölümü ve 5 yataklı bir servis bulunacak. 
5.671 m2 arazide yapılacak yerleşkede ayrıca Toplum Sağlığı Merkezi ve 2 Ekipli Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu da yer alacak.
Yerleşke inşasında kullanılacak Eski Bafra Devlet Hastanesi binasının yıkılması içinde çalışmalara başlandı. 

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI

İlkadım İlçesinde yer alacak Sağlık Müdürlüğü Hizmet binası için proje ihalesi sonuçlandı, arsa ifraz çalışmaları devam ediyor.

BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ PLANLAMASI

Ayrıca Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri alanında yeni Toplum Sağlığı, Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları planlanmaktadır. 
Fiziki yapıları Osmanlı ve Selçuklu mimarı öğelerine göre dizaynedilen modern binalarda hizmet verecek merkezlerimiz şunlardır: 
-    Kavak Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Çarşamba Sağlıklı Yaşam Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Havza Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Atakum Aile Sağlığı Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Ayvacık Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Vezirköprü Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
-    Canik Teknepınar İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi
-    İlyasköy Sağlıklı Hayat Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi 

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'