• Reklam
Satürn’ün uydusu Titan’dan önemli görüntüler

Satürn'ün uydusu Titan'dan önemli görüntüler

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), gönderdiği Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey yarım küresini ilk kez görüntülendi.

16 Haziran 2017 - 03:32 - Güncelleme: 16 Haziran 2017 - 03:35

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn gezegenini keşif için gönderilen keşif aracı Cassini’nden ilk verileri aldı. Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey yarım küresi ilk kez görüntülenmiş oldu.

Uzayda keşifler için bir çok yeni uydu gönderen NASA, Satürn’ü keşfetmek amacıyla yeni bir veri daha elde etti. Keşif aracı Cassini, Satürn’ün uydusu olarak bilinen Titan'ın yaz mevsimini yaşadığı kuzey yarım küresinin aydınlık yüzünü ilk defa görüntülemeyi başardı.

Büyük sükse yapan çalışmanın ilk görüntüleri, NASA'nın internet sitesinde yayınlandı. Fotoğrafların yüklenmesinin ardından büyük ilgi gördü. Elde edilen fotoğraflarda Satürn’ün uydusu Titan'ın kuzey yarım küresinin yüksek enlemlerinde bulunan parlak metan bulutları net göründü.  Karanlık hidrokarbon denizler, siteye yüklenen görüntüde uydunun gri dokusu üzerinde net olarak seçilerek bilim adamları için önemli veriler ortaya çıkardı.
Özel merceklerle yapılan görüntüleme büyük bir başarıya da imza attı. Keşif aracı Cassini, 9 Haziran 2017 Cuma günü, Titan uydusuna tahmini olarak 500 bin kilometre mesafeden çekim yaptı. 
Bilim adakları bu zamana kadar böyle bir görüntülemeyi sağlayamamıştı. 24 Mayıs'ta bahar gün dönümü dönemini yaşayan uydunun bu bölgesini şu zamana kadarki süreçte ilk kez gün ışığı objektiflere yakalandı. Cassini uzay aracının görüntüleme sistemleri  Colorado'da bulunan Uzay Bilimi Enstitüsü tarafından kontrol edilerek gelen bilgiler aktarılıyor.
Cassini misyonu adı verilen, NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA), İtalyan Uzay Ajansıyla ortak projesi,  NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı tarafından hala sürdürülüyor. 

SATÜRN’ÜN ÖZELLİKLERİ 

Satürn'ün bir günü 10.656 saat sürmektedir. Gezegende ölçülebilen en yüksek sıcaklık -23 derece.
Güneşe olan ortalama uzaklığı 1 milyar 426 milyon kilometredir. Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık 29.7 yılda tamamlamakta. Satürn'ün 50 civarında uydusu bulunuyor. Bu uydulardan Enceladus, Dione, Rhea, Titan, Mimas en bilinenleridir.
Satürn Güneş Sistemi'nde olan bir gezegen. Güneşe yakınlık bakımından 6.sırada bulunan Satürn gezegenin eski isimleri Sekendiz ve Zühal'dir.
Halkalarıyla oldukça ilgi çeken Satürn, Güneş Sistemi'nin büyüklük açısından Jüpiter'den sonra ikinci gezegeni olarak biliniyor. Dünyadan çıplak gözle izlenebilen gezegen gaz devleri sınıfına giriyor. Gezegenin kütlesi  büyük oranda hidrojen ve helyum oluşuyor. Güneş Sistemi'nin en az yoğunluğa sahip gezegeni.
Güneşe olan ortalama uzaklığı 1 milyar 426 milyon kilometredir. Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık 29.7 yılda tamamlayan Satürn'ün 50 civarında uydusu bulunmaktadır. Bu uydulardan Enceladus, Dione, Rhea, Titan, Mimas en bilinenleridir.


 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bandırma Vapurun’da Atatürk fotoğraflarının atılmasına soruşturma 
Bandırma Vapurun’da Atatürk fotoğraflarının atılmasına...
Erdem yurt dışına çıkamadı
Erdem yurt dışına çıkamadı