Şırıngalı çikolatadan çocuklar neden ölüyor, büyük tehlike

Şırıngalı çikolatadan çocuklar neden ölüyor, büyük tehlike

Son günlerde şırıngalı çikolatadan çocukların yerken ölmesi tehlike boyutunu ortaya serdi. Aileler şırıngalı çikolatadan çocuklar neden nasıl ölüyor konusunu endişe ile merak ediyor. Özellikle minik kapağın basınçla nefes borusuna kaçması ölüm getiriyor. Bir çok ilde denetimler arttı.

12 Aralık 2019 - 22:59
Sponsorlu Bağlantılar---

Ankara ve Diyarbakır'da şırıngalı çikolata kapağının boğazlarına kaçması sonucu iki çocuğun ölümünün ardından bu oyuncak şeklindeki çikolatanın tehlike boyutu gündeme getirdi.

Okulların kantinlerinde ve bir çok bakkal dükkanında satılan, çok sayıda firma tarafından üretilen şırıngalı çikolatadan çocukların alması için cazip kılınan oyuncaklı çikolatalar arasında bulunuyor. Türkiye genelinde izinli olarak satışı bulunan çikolatalar, iki çocuğun ölümüne neden olmasıyla birlikte  dikkatleri üzerine çekti.

ŞIRINGALI ÇİKOLATA NEDEN ÖLDÜRÜYOR

Şırınga çikolatanın kapağının boğazına kaçması büyük bir tehlike olarak ortaya çıktı. Büyük bir şırınganın içine konulan akışkan çikolatadan oluşan bu ürün dikkatsiz kullanım sırasında ölüme neden olabiliyor.

Farklı markalar tarafından üretilen ve değişik görünüşüyle çocukların ilgisini çeken şırınga çikolatanın ucundaki kapağı basınçla fırlayıp nefes borusunu tıkayabiliyor. Kapağı açılmadan ağıza götürülen şırınga çikolataya elle basınç uygulanması halinde kapak büyük tehlike oluşturuyor.

DENETİMLER ARTIRILDI

İki çocuğun şırınga şeklindeki çikolata kapağının boğazına kaçması sonucu hayatını kaybetmesi okul kantinlerinde denetimleri artırdı. Türkiye'de bir çok noktada zabıta ekipleri denetimler yapılıyor. Toplanan ürünler incelenmek üzere  yediemin merkezlerine götürüldü.

İKİ ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Ankara Keçiören’de kantinden aldığı şırınga şeklindeki çikolata kapağının nefes borusuna takılması sonucu 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal ile Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde 7 yaşındaki Umut Bilgi, 9 gün önce boğazına kaçtığı iddia edilen şırınga şeklindeki çikolata kapağı nedeniyle ölmüştü.

MERT'İN AİLESİ ŞİKAYETÇİ OLARAK

Ankara’da kantinden aldığı şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yerken YAŞAMINI YİTİREN Mert Yağız Köksal’ın (7) nefes borusuna kaçarak ölümüne neden olan şırınga kapağı Adli Tıp Kurumu’nda otopsi sonrasında çıkarıldı. Mert’in ailesi, üretici firmadan şikayetçi olacağı öğrenildi.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...