Tüm metruk binalar yıkılacak

Tüm metruk binalar yıkılacak

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği güvenliği tehdit eden binaların yıkım talimatının ardından iki ayda 19 bin 686 metruk binanın yıkımı gerçekleşti.

26 Mayıs 2018 - 15:59

İçişleri Bakanlığının talimatı doğrultusunda illerde metruk bina yıkımı başladı.

14 Mart 2018 tarihinde 81 ilin valiliğine, 'Metruk Binalar Genelgesi' gönderilerek insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların yıkımı istendi. Bu yerlerin başta uyuşturucu olmak üzere zararlı maddelerin kullanımına, gizlenmesine ve bu maddelerin kaçakçılığının yapılması gibi amaçlarla kullanıldığının tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. Bakanlığın 81 İle gönderdiği genelgede, güvenlik açısından tehlike oluşturan metruk binaların tespitinin yapılması ve bu binaların mevzuata uygun şekilde yıkılmasıyla ilgili talimat verildi.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgenin ardından son iki ayda Türkiye genelinde 60 bin 503 metruk binanın tespiti yapıldı. Bu binalardan 19 bin 686 ‘sının yıkımı yapıdı. Geriye kalan 40 bin 817 metruk bina içinse 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında hukuki süreçlerin devam ettiği belirtildi.

EN FAZLA YIKIM ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ

Atıl durumdaki metruk binaların yıkımı, 3 bin 859 bina ile en fazla Ankara’da gerçekleşti. Ankara’yı sırasıyla bin 298 ile Aksaray, bin 225 ile Kayseri, bin 99 ile Erzincan, 759 ile İstanbul, 550 bina ile Bursa takip etti.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser