• Reklam
  • Reklam
Türkiye’de ihmal sonucu sulak alanlar yok edildi 

Türkiye’de ihmal sonucu sulak alanlar yok edildi 

Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Türkiye'de geçmişte 1 milyon 300 bin hektar sulak alan kurutulduğunu söyledi.

03 Şubat 2018 - 15:06

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Türkiye’deki sulak alanların yarısı kurutulduğunu açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle düzenlenen programda konuşan Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan,  sulak alanların biyoçeşitlilik açısından çok zengin olan bölgeler olduğuna vurgu yaptı.

Geçmişte yapılan yanlış uygulamalar ve hatalar nedeniyle Türkiye’de sulak alanların büyük bir bölümünün kurutulduğuna dikkat çeken Ceylan, “1950’li yıllarda sıtmadan dolayı insanların çok can kaybetmesiyle başlayan süreç, sulak alanların kurutulması konusunda bir kanun çıkmasıyla beraber kurutulma çalışmaları başlıyor. Kurutma çalışmaları hızlı bir şekilde yürüyor. Ama sonradan bakılıyor ki bu kurutulan alanların orayı anormal derecede bozduğu, dengeleri bozduğu görülüyor ve yavaş yavaş terk edilmeye başlanıyor. Son 20 yıldan bu yana sulak alanların kurutulmadığını görüyoruz. Tekrar can suyu verilmeye başlandığını görüyoruz ama çok geç kalındığını söyleyebilirim. Yaklaşık Türkiye’deki sulak alanların yarısı kurutulmuş vaziyette. 1 milyon 300 bin hektar saha maalesef geçmiş yıllarda kurutulmuş vaziyette. Kimi alanlar tarım arazisi kazanılmak amacıyla yapılmış, kimi alanlar sıtma ile mücadele amacıyla yapılmış ama bunun bir faydasının olmadığı çok net bir şekilde anlaşılmış." dedi.
 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin kaptanı olacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin...
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu