Üniversite sınavı kalkıyor diploma notu geliyor 

Üniversite sınavı kalkıyor diploma notu geliyor 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve YÖK, üniversiteye geçiş için yeni sınav modeli üzerinde çalışıyor. Lise notuyla 2 yıllık, LYS ile 4 yıllık bölümlere girilecek ise diploma puanlarıyla önlisans programlarına sınavsız geçiş yapılacak. Bir ölçüde Üniversite sınavı kalkmış olacak.

19 Aralık 2016 - 14:00 - Güncelleme: 19 Aralık 2016 - 14:07

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye geçiş için yeni bir sınav modeli üzerinde çalışmalara başladı.
İki kurumun üzerinde çalıştığı sistemde lise diploma notuyla önlisans programlarına geçiş imkanı getiriliyor. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ise yüksek puanlı üniversiteler ile bölümlere giriş imkanı olacak.
10 yılda liseden mezun olan öğrencilerin, üniversite sınavına girdikten sonra yerleştirme puanı arasında yüzde 80’den oranında uyum sağlıyor. Diploma puanı yüksek olan öğrenci Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve LYS sınavında da başarılı oluyor.
Liselerde eğitim başarısının artıracağı düşünülen uygulamada, lise diploma puanı üniversiteye geçişte baz alınacak. Sistemle yaklaşık 100 bin öğrenci 2 yıllık bir programlara YGS'ye girmeden  önlisans okuma imkanı bulacak. İsteğe bağlı olan uygulamada isteyen öğrenci YGS'ye de girebilecek.
4 yıllık yüksek puanlı lisans bölümleri için LYS sürecek. Dershanelerin kaldırılmasının ardından dershaneye neden olan sınav sistemindeki değişiklik, 2017 yılında son şeklini alacak. Yeni modelin 2018’de uygulamaya geçmesi hedefleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sakarya'da havai fişek büyük patlama
Sakarya'da havai fişek büyük patlama